Очаква се физици да съобщят, че за пръв път в човешката история са открили частица тъмна материя, съобщи в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.
Ако слуховете, които напоследък се разпространяват в интернет, се окажат верни, откритието ще направи революция в разбирането ни за образуването на галактиките.
Предполага се, че тъмната материя съставя 90% от масата във Вселената. Тази енергия не се вижда, но учените съдят за съществуването й по гравитационната сила, които тя упражнява.
Тъмната материя би могла да обясни "липсващата маса" във Вселената и причината, поради която галактиките се въртят с такава скорост. Учените търсят доказателства за съществуването на хипотетичната материя от 70-те години на 20-и век както на Земята, така и в космоса.
Физиците са провеждали редица експерименти, за да открият т.н. Слабо взаимодействащи масивни частици (WIMPs - Weakly Interacting Massive Particles). Смята се, че тъмната материя е изградена от тях. Ако тъмната материя съществува, голям брой от тези частици, отделени при Големия взрив, трябва да пресичат Земята всяка секунда.
Трудността е в това, че при преминаването си през материята те едва оставят следи. Един от експериментите за търсене на WIMPs се провежда в Подземната лаборатория в Саудан, Минесота.
Мината, в която се намира лабораторията, пази свръхстудените германиеви и силициеви детектори от космическите лъчи, които всеки ден бомбардират Земята.
Предполага се, че тези кристали с големината на шайба за хокей ще започнат да трептят, ако бъдат ударени от WIMP. Тази седмица в блог на физици изтече новина, че учени, които работят по проекта Криогенно търсене на тъмната материя, ще публикуват някои важни резултати в следващото издание на сп. "Нейчър".
В това списание рядко се публикуват физически трудове освен ако не се съобщава за голямо откритие. Сп. "Ню сайънтист" също писа, че за 18 декември набързо са насрочени заседания в Националната ускорителна лаборатория SLAC в Менло парк, Калифорния, в Калифорнийския университет в Санта Барбара и във "Фермилаб" в Чикаго.
Всички тези институции участват в проекта Криогенно търсене на тъмната материя.
Ако слуховете се окажат фалшиви, учените ще трябва да изчакат работата на Големия адронен колайдер през януари догодина. Очаква се най-големият ускорител на частици в света да възпроизведе условията, които са съществували малко след Големия взрив, заедно с частиците на тъмната материя.