С протести в цялата страна хората изразиха подкрепата си за 18-годишното момиче, жертва на насилие в Стара Загора.
Хиляди жители на Стара Загора се включиха тази вечер в протест срещу насилието и в подкрепа на пострадалото момиче. Протестиращите поискаха оставката на „всички, които не са свършили работата“. Те излязоха на мирно шествие, което започна от сградата на Съдебната палата, стигна до Общината, откъдето продължи към Областната администрация и завърши пред сградата на Районната прокуратура в Стара Загора. Там недоволните настояха за справедливост и минимум 30 години ефективна присъда за мъжа, нападнал момичето.
На среща с представители на нощни заведения, кметът на Стара Загора Живко Тодоров поиска лица с криминални прояви да не бъдат използвани като охранители. Тодоров посочи, че в случай че искането му не бъде удовлетворено, Община Стара Загора ще бъде принудена да отнеме разрешенията за удължено работно време от съответните заведения.
Граждани се събраха на протест и в София. Шествието започна пред Съдебната палата. Създателката на Фейсбук групата, в която се организира протестът в София - Силвия Стойчева, заяви, че са тук, за да изразят съпричастност към цялото семейство на пострадалото момиче, както и към всички жертви на насилие и родителите им. Ние трябва да запазим здравето на нашите деца, каза Стойчева.
На първо място искаме да се спре мълчанието, защото "замитането под килима" води след себе си лавина от недоволство, коментира една от участничките в протеста - Меги Савова.
Много бургазлии се събраха на мирен протест срещу насилието и в подкрепа на пострадалото момиче от Стара Загора. Демонстрацията започна пред сградата на Съдебната палата в Бургас и събра много млади семейства с деца, представители на местната власт, депутати от Бургаския район и общественици. За да подкрепи протеста, на пл. “Тройката“ дойде и кметът на Община Бургас Димитър Николов. Шествие премина по главната улица “Александровска“, стигайки до сградата на местната администрация.
Стотици варненци се събраха на протест пред Съдебната палата на площад „Независимост“ в града, за да изразят своята подкрепа за пострадалото от агресия 18-годишно момиче от Стара Загора. Сред тях имаше родители с малки и по-големи деца, възрастни жени и мъже, младежи. Част от недоволните бяха с черни ленти на очите си и символично „сгазиха“ дузина макетни ножчета, с каквото девойката е получила нараняванията си. Протестиращи издигнаха лозунги срещу насилието над жени и плакати с надписи „Нито една повече“, „Законът трябва да защитава жените“ и други.
Множество хора се събраха днес пред Съдебната палата в Благоевград. Протестът бе организиран в социалните мрежи и събра жени и мъже от всички възрасти, много родители дойдоха и с децата си. Не трябва да оставаме със затворени очи, ако Темида е сляпа, то обществото не трябва да бъде сляпо, каза Катя Лазарова от протестиращите граждани. Тя се присъедини към протеста тази вечер със своя седемгодишен син. Имам и дъщеря, и заради нея съм тук, защото наистина трябва да има реални промени в закона, справедливи присъди и нашите деца да се чувстват спокойни в родната си страна, каза още Катя Лазарова.
Мирен протест в подкрепа на 18-годишното момиче от Стара Загора имаше и в Свищов. Гражданите настояват да се въведат адекватни мерки срещу извършителя и да бъде преразгледано нивото на определеното телесно увреждане. Не сме съгласни, че това се определя като лека телесна повреда по Наказателния кодекс, коментираха свищовлии.
Стотици се събраха в Ямбол, за да подкрепят пострадалото момиче. От сградата на Съдебната палата в града хората преминаха в шествие по централната пешеходна зона до Общината. „Настояваме за бърза промяна в закона. Домашното насилие и всякакъв вид насилие трябва да спре. Също и да няма убийци, разхождащи се сред нас. Утре жертвата може да е нашата майка, дъщеря, сестра“, каза за БТА организаторът на демонстрацията Венелина Вълкова.
Над 100 силистренци се събраха пред Съдебната палата в града. С плакати "Нито една повече!" и "Насилието не е семейна ценност" гражданите изказаха недоволството си от работата на правосъдната система и настояха за промени в законодателството, които да доведат до ограничаване на случаите на домашно насилие.
Стотици жители на Търговище излязоха тази вечер на миpeн пpoтecт. Това е протест срещу насилието, обяви символичният организатор Стефан Асенов. От централния площад „Свобода“, пред сградата на Съдебната палата, търговищенци с присъствието си казаха „Не на насилието във всичките му форми“.
И габровци излязоха на мирен протест днес на централния площад „Възраждане“. Хората преминаха в шествие от Съдебната палата в Габрово до сградата на Областната администрация. Бяха издигнати плакати с надписи „Нито една повече“, „Не на агресията“, „Искаме закони“, „Оставка за съдийката, определила лека телесна повреда“. „Искаме беззаконието и насилието да спрат. Това рано или късно ще се случи. Ние и децата ни ще живеем в една нормална и спокойна държава“, каза по време на шествието в Габрово Надя Колева, един от организаторите на протеста в социалните мрежи.
Над 100 души излязоха в Хасково на протест срещу насилието, за справедливи наказания срещу посегателствата над човешката личност и в подкрепа на пострадалото момиче в Стара Загора. Бдението се състоя пред сградата на Съдебната палата. В Хасковска област протести имаше и в Димитровград и в Свиленград. Там местно танцово студио посвети тазвечершната си традиционна хоротека на борбата с насилието.
В Кърджали митингуващи затвориха за около 20 минути централния и най-натоварен булевард "Беломорски".
Над 300 жители на Кюстендил се събраха на централния площад "Велбъжд" в Кюстендил, а оттам се отправиха в шествие към Съдебната палата в града. Мирният протест се водеше от кмета Петър Паунов и председателя на Общинския съвет Иван Андонов. На протеста беше и заместник областният управител Кристиян Иванчов, представители на общинската и областната администрация.
Протест тази вечер имаше и пред Съдебната палата в Дупница, както и в много други градове на страната.
Граждани от Ловеч се събраха на мирен протест пред Съдебната палата в града. Голяма част от присъстващите бяха млади хора. Шествия имаше и във Враца, Разград, Перник, Видин, Казанлък, Смолян , Самоков.
С позиция по случая излезе и Съюзът на съдиите в България. В нея се казва, че "емпатията и искрената загриженост следва да ни удържа от увлечението да се включваме във въздаване на "улично правосъдие". В позицията се заявява още, че отношението към съдебния състав от Окръжен съд - Стара Загора и най-вече към съдията докладчик представлява провал както на съдиите, които не са се преборили за доверието да бъдат чути спокойно, така и на политическите власти - защото не са провели достатъчно убедителни политики, които да разясняват защо е вредно съдът да се обяснява извън делото, но и на обществото като цяло, защото "допуснахме призиви за линч на съдията".
Вчера, 31 юни, стана известно, че прокурорът по делото срещу мъжа, който нападна 18-годишно момиче в Стара Загора, е заявил при разглеждането на мярката за неотклонение пред окръжния съд, че постановеното задържане от долната инстанция е незаконосъобразно и не следва да бъде потвърдено. "Считам, че определението на Старозагорски районен съд, с което е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на обвиняемия Г. Г., е незаконосъобразно и не следва да бъде потвърдено, тъй като от събраните по делото доказателства, в частност от изготвената съдебно-медицинска експертиза, е видно, че на пострадалата не е причинена средна телесна повреда, каквото е обвинението за извършено точно такова престъпление. Ако се касае за извършено престъпление лека телесна повреда, вероятно то би било от частен характер, поради което считам, че следва да бъде отменено определението", заявява прокурорът.
Също вчера Районният съд в Стара Загора взе постоянна мярка за неотклонение “задържане под стража” спрямо обвиняемия за нападението на 18-годишно момиче от Стара Загора заради заплаха за убийство, след като по-рано днес Районната прокуратура внесе искане за задържането му. Обвиняемият е отправил закани за убийство два дни преди упражненото насилие чрез текстови съобщения през интернет приложение.
Нападението над 18-годишното момиче от Стара Загора е станало в края на юни, но случаят придоби широк обществен отзвук преди дни. Задържан е 26-годишният Г.Г., на когото са повдигнати две обвинения - за нанасяне на средна телесна повреда и за закана за убийство. По делото се събират още доказателства, предстоят и още медицински експертизи. Това е третото провинение на Г.Г. от подобен характер.
Сигнал за нападението е получен около 23:30 часа на 26 юни. На 27 юни обвиняемият е бил задържан за срок от 24 часа и тогава е бил в условията на вече наложено наказание „пробация“ от януари т.г. за подобно престъпление. Той е освободен с постановление на Районния съд, след като съдебният състав е счел, че според събраните доказателства по делото престъплението се квалифицира като нанасяне на "лека телесна повреда".