Хасково е сред четирите общини в България, които разполагат с по четири публични болници-държавни или общински, наред със Стара Загора, Русе и Благоевград.
Обобщените данни на Института по пазарна икономика сочат, че болничната мрежа в страната е изградена от общо 341-но заведения, като в тях се включват държавни, общински и частни лечебни заведения. В 104 общини има поне една публична болница-държавна или общинска.
През 2022 г. в страната функционират 189 държавни и общински болници. От тях 68 са държавни, а 121 – общински. Болница има във всяка от 28-те области и в 104 (от общо 265) български общини, на практика – в общинския център. Най-много са болниците в столицата – 37. Седем са във Варна, 6 – в Пловдив, по пет – във Враца, Велико Търново и Бургас. В Перник са – 3. В още 12 града, сред които Шумени и Пазарджик, има по две болници, а в останалите 81 – по една. Сред тях от Хасковска област са общините Димитровград, Свиленград, Любимец, Тополовград и Харманли.
В Хасково има четири общини, в които няма нито една болница-Маджарово, Ивайловград, Симеоновград, Минерални бани и Стамболово.
Темата за броя и разположението на лечебните заведения за болнична помощ на територията на страната вълнува обществото покрай изработването на регионалните здравни карти съгласно методиката, одобрена от здравния министър в края на август 2023 година. На тяхна база се изработва Националната здравна карта.
В края на септември Картата беше актуализирана и за региона на Хасково. В изготвянето й се включиха експерти от РЗИ, РЗОК, съсловните медицински организации и общините.
Според приетия вариант коефициентът на леглата в болниците в областта се завишава от 3.98 на 4.53.
Заложените практики на специалисти в нея се увеличават от 117 на 139.
Гогоян
антимишок