Защо ПП търси лобисти от САЩ. Къде е ключът?

Защо една българска партия, част от управляваща коалиция, ще сключва за два месеца договор с известна американска лобистка кантора? Какво предстои, та ПП има спешна нужда от лобистки услуги във Вашингтон? Къде е ключът?

Новината, че „Продължаваме промяната“ (ПП) е наела лобистите от Manatos & Manatos разкри разследващият сайт BIRD.bg, като се позова на сайта на американското Министерство на правосъдието. Там лобистките фирми са длъжни да регистрират договорите си и сумите, които получават от клиентите - било то публични организации, частни лица или правителства, а достъпът до тази информация е свободен.

Manatos&Manatos не е случайна фирма - през декември чества 40 години от създаването си, свързвана е с Демократическата партия. Един от основателите участва в набирането на средства за кампании на Хилари Клинтън, което не пречи на кантората да обяви договор за лобистки услуги с т.нар. „банка на Путин“ - държавната ВТБ (същата, която държеше дял от 9.99% във фалиралата вече КТБ, б.авт.).

Ах, тази комуникация…

Договорът, подписан от Асен Василевот българска страна, сключен в края на миналата година, ще действа до 29 февруари 2024 г. и е за 100 000 долара, половината от които вече са платени. ПП беше спестила тази информация на българското общество, но осветяването ѝ вкара партията в обяснителен режим - с прессъобщение от типа, че „целта е да представи положителните страни на България пред политическия елит на САЩ“, също и „укрепване на добрите отношения на държавно и партийно ниво“.

Лобистките договори са за конкретни услуги, а не за новогодишни пожелания. Клишетата са излишни, след като целта на договора е известна - „насърчаване на водещи американски политици, които са част от федералното и щатското управление, и американския Конгрес за засилването на двустранните отношения между САЩ и България“. Но ключът изглежда е в „по-доброто разбиране и оценяване на първостепенното за САЩ значение на България, по-конкретно прозападните ѝ действия и антикорупционните усилия“.

В какво трябва да бъде убеждаван Вашингтон

Излиза, че има нужда официален Вашингтон да бъде убеждаван, че България и конкретно ПП, излъчила премиера и повечето министри в правителството, водят прозападна политика и полагат антикорупционни усилия. Да видим.

Правителството на акад. Николай Денков, подкрепено от парламентарното мнозинство, включващо ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС, се опитва да изтласка България от орбитата на руските енергийни зависимости, а значи и на корупцията, влизаща през тях. То е първото правителство, което води безспорна политика на подкрепа за Украйна, която беше нападната от Русия.

Изпраща значима военна помощ, подкрепи Киев за членството в НАТО, а още в първите си дни оттегли няколко акта на служебния кабинет, чиято цел беше да блокират допълнителна военна помощ за Украйна. Заради разпространения от депутата Радостин Василев запис от заседание на Националния съвет на ПП, те дори си навлякоха кампанийни обвинения, че съгласуват действията си с посолството (американското, б.авт.).

Борбата с корупцията - в глух коловоз

Има обаче два пункта, по които това (тройно) мнозинство не отбелязва успехи - единият се нарича борба с корупцията, другият e „Лукойл“. Знамето, на което пишеше „Борба с корупцията“, беше свито и прибрано преди повече от половин година и няма изгледи да бъде извадено скоро. Да сте чули който и да е от лидерите на трите политически сили да употреби думата „корупция“ в контекста на бъдещи управленски действия?

До 6 януари парламентът трябваше да избере тримата членове на Комисията за противодействие на корупцията - тогава изтече 3-месечният срок в закона, разделил на две Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Но този избор не само не е в дневния ред, но и никой не отваря дума за него. Парламентарната Комисия по превенция и противодействие на корупцията не е заседавала през декември, но и не е обявила правила, по които ще действа т.нар. номинационна комисия, пред която ще се явяват кандидатите за „Антикорупция“.

Управляващите не се впечатляват, че КПКОНПИ, чието реформиране заложиха по пътя към Шенген и беше сред големите обещания, всъщност не работи от месеци. Нейният и.д. шеф Антон Славчев, заел поста след напускането на Сотир Цацаров, пък стана прокурор. А прокуратурата „почисти“ лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, прекратявайки миналата година „Барселонагейт“, разследването за чекмеджетата с пачки и кюлчета, също и за изнудването на хазартния бос Васил Божков от Борисов като премиер и от финансовия му министър Владислав Горанов.

Видими резултати няма и при разследването на санкционирания по антикорупционните закони на САЩ и Великобритания Делян Пеевски. НАП провери санкционирания по „Магнитски“ депутат от ДПС - и не откри нищо нередно. Опитите му да се откачи от санкциите в САЩ обаче удрят на камък, въпреки наетите от него лобисти. Администрацията на Байдън наложи санкциите по „Магнитски“ с безпрецедентните два списъка за България именно за да насочи към проблема с корупцията.

Проблемът с „Лукойл“

Какво предстои през тези два или в следващите месеци, та ПП има спешна нужда от лобистки услуги във Вашингтон? Несериозно е да се твърди, че се лобира за отпадане на визите - критерий при тях е процентът откази, също и други фактори, лобизъм не би помогнал. Може да искаме да добавим някого в списъка „Магнитски“, спекулира по БНТ зам.-председателят на ПГ на ПП Настимир Ананиев. Но това няма как да се случи с двумесечен договор за $100 хиляди. Бившият собственик на КТБ Цветан Василев нае още през 2017 г. американски лобисти, които да работят за постигане на санкции по „Магнитски“ за Пеевски и тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров като лица, нарушили човешките права на Василев, за да прикрият корупция. Два месеца по-късно и Пеевски нае лобистка група, за да се справи с „проблемите в САЩ“.

Срокът на настоящия договор на ПП изтича точно преди 1 март, когато настъпва краят на дерогацията за „Лукойл“ и бургаската рафинерия трябва да спре да преработва руски петрол. През лятото на 2022 г. Европейската комисия (ЕК) изключи България от ембаргото за внос на руски суров петрол по море, по настояване на тогавашния премиер Кирил Петков - независимо от мнения на множество експерти, че рафинерията може да преработва неруски нефт. В крайна сметка дерогацията, която изтичаше тази есен, бе съкратена от управляващите с 6 месеца.

Вратички за „Лукойл“ = милиарди за Русия

Американското издание Politico (собственост на концерна „Аксел Шпрингер“, б.авт.) обаче разкри, че благодарение на „вратичка“, вносът на суров петрол на „Лукойл“ в България е донесъл над 2 милиарда евро приходи за Русия. Този факт, както и още една „вратичка“ - за износ на нискооктанови бензини, произведени от „Лукойл“ в България, средствата от които пълнят руския бюджет, едва ли се посрещат с разбиране от демократите в Конгреса. Съединените щати са най-големият донор на Украйна, а отпускането на нов пакет военна помощ за Киев се сблъсква със съпротивата на републиканците.

Няма да им е лесно на лобистите.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини