„Има подозрения, че Урсула фон дер Лайен се е оставила да бъде изнудвана от Орбан." ЕП ще съди ЕК заради отблокираните 10,2 милиарда евро за Унгария. Още през януари евродепутати заговориха за „мръсна сделка“.
Съществуват подозрения, че Европейската комисия (ЕК) си е „купила“ решението на унгарския министър-председател Виктор Орбан да отмени ветото си върху помощта за Украйна.
Непосредствено преди срещата на върха на ЕС, която се проведе през декември 2023 година, ЕК отблокира 10,2 милиарда евро за Унгария, които бяха замразени поради нарушения на върховенството на закона. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен оправда отпускането на тези пари с въведените в Унгария съдебни реформи. Само че според много евродепутати, сред които и политикът от Зелените Даниел Фройнд, този ход е бил политическа маневра.
Изнудвани от Орбан? „Това е недопустимо!
„Още по-лошото е, че има подозрение, че председателката на ЕК се е оставила да бъде изнудвана от Орбан. Това е недопустимо. И за да се изясни това, Европейският парламент (ЕП) сега отнася въпроса до Съда на Европейския съюз“, каза Фройнд.
Решението за предприемане на правни действия беше взето в Комисията по правни въпроси с огромно мнозинство от 16 гласа „за“ и 1 „против“. Групата на Урсула фон дер Лайен от Европейската народна партия (ЕНП) също подкрепя решението. Германският евродепутат Аксел Фос, който е говорител по правните въпроси на групата на ЕНП, казва, че тук в никакъв случай не става дума за уронване на репутацията на ЕК или на нейнната председателка. Според Фос е особено важно да се защитят принципите на правовата държава и общите ценности на ЕС преди предстоящите европейски избори през юни. „Искаме ясно да заявим, че нарушаването на принципите на правовата държава не може просто да бъде прието. Затова и не смятам, че тази крачка ще навреди на имиджа на ЕП или ЕС“, каза Фос.
Преди всичко искът има за цел да покаже колко голяма е свободата на действие на ЕК при вземането на решения относно бюджетни средства. В правното становище, поръчано от ЕП, първоначално не се стигна до ясно заключение. Поради това е невъзможно да се предвиди как ще се произнесе Съдът на Европейския съюз, казва германският евродепутат Рене Репаси от ГСДП, който е част от Комисията по правни въпроси. „Според мен не бива да се играят политически игри с върховенството на закона. Ето защо и границите трябва да се основават стриктно на върховенството на закона“, каза Репаси. „И освен това вече има съмнения дали съдебната независимост в Унгария, за която ставаше въпрос тук, действително е възстановена. От друга страна става въпрос и за защита на финансовите интереси на ЕС."
В случай на нарушения на върховенството на закона - като корупция и липса на съдебна независимост - съществува голям риск парите на европейските данъкоплатци да изтекат директно в тъмни канали, обяснява Мориц Кьорнер, председател на групата на Свободните демократи в ЕП. „Ние просто не можем да приемем, че Урсула фон дер Лайен е снизходителна по отношение на корупцията“, казва той.
Искът на ЕП е за отмяна на решението на ЕК. Това означава, че при успех въпросната сума, отпусната на Унгария, ще трябва да бъде възстановена или приспадната от бъдещи плащания. Преди всичко обаче целта е да се излъчи ясен сигнал, че ЕК не бива дори и да си помисля да изплаща преждевременно останалите 20 милиарда евро на Будапеща.
„Мръсна сделка“ на ЕК с Унгария?
Още през януари някои германски медии, сред които „Франкфуртер Рундшау“, посочиха, че в ЕП обсъждат възможността за иск срещу ЕК поради отблокираните милиарди за Унгария. Изданието тогава посочи, че някои евродепутати говорят за „мръсна сделка“.
Сега председателката на ЕП Роберта Мецола сега има срок до 25 март да обжалва пред Съда на Европейския съюз в Люксембург. В повечето случаи тя се съобразява с гласуванията на комисиите.