Това е първата визита на Кулеба в Пекин след началото на руското нашествие
Украинският външен министър Дмитро Кулеба пристигна на безпрецедентно посещение в Китай, който е близък партньор на Русия. Целта е да обсъди начините за намиране на мирно решение на войната между Киев и Москва, предаде АФП.
Въпреки тесните си икономически, дипломатически и военни връзки с Москва, които се засилиха още повече след руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., Пекин възнамерява да играе ролята на посредник в конфликта. Китай се представя като балансиран събеседник спрямо Запада и го обвинява, че „налива масло в огъня“, като доставя оръжия на Украйна.
Посещението на Дмитро Кулеба, което ще продължи до петък, е първата му визита в Китай след началото на руското нашествие. То се провежда, след като НАТО отправи остри критики срещу китайската икономическа помощ за Москва и седмица след като украинският президент Володимир Зеленски за първи път отвори вратата за преговори с Русия, като заяви, че подкрепя идеята Москва да присъства на бъдеща среща на върха за мир.
Първата такава среща беше организирана в Швейцария в средата на миналия месец, като на нея бяха представени десетки държави. Русия обаче не беше поканена, а Китай реши да не участва, тъй като смяташе, че няма шанс да се постигне напредък.
Основната тема на дискусиите по време на посещението на Дмитро Кулеба „ще бъде търсенето на начини за спиране на руската агресия и ролята на Китай за постигането на траен и справедлив мир“, заявиха от министерството.
Днес говорителката на китайската дипломация Мао Нин заяви, че дискусиите ще се съсредоточат по-специално върху „китайско-украинското сътрудничество и други въпроси от общ интерес“.
„Китай остава убеден, че бързото прекратяване на огъня и търсенето на политическо решение са в общ интерес на всички страни“, добави тя на редовен брифинг за медиите.
Пекин споделя желанието на Русия да действа като противовес на американското влияние и никога не е осъждал руското нахлуване. Азиатският гигант обвинява НАТО, че пренебрегва проблемите на сигурността на Москва, но също така призова миналата година, в документ за войната, за зачитане на териториалната цялост на всички държави - и следователно на Украйна, припомня АФП.
Дмитро Кулеба може да се опита да „убеди Китай, че трябва да участва във втора мирна среща на върха“, смята Александър Габуев, директор на базирания в Берлин Център за анализи „Карнеги“ за Русия и Евразия.
Пекин също може да се опита да получи нещо в замяна, смята той. Китай е поставил своите условия за участие: според него срещата на върха трябва да „позволи равностойно участие на всички страни“ и „справедливо обсъждане на всички мирни планове“, включително руската позиция.