Смъртоносни удари: как бяха ликвидирани Хания и Шукр

В Техеран беше ликвидиран политическият лидер на Хамас Исмаил Хания, а в Бейрут – също при нападение от въздуха – загина високопоставен командир от ливанската организация Хизбула. Какво се знае дотук за нападенията?

Как се стигна до нападението в Техеран?

Иранските медии съобщават, че през нощта към 2,00 ч. ракета е поразила сграда в северната част на Техеран. Вероятно тя е била и резиденция на Исмаил Хания, политическия лидер на терористичната организация Хамас. Сутринта от Хамас обявиха, че при атаката са били убити Хания и най-малко един от неговите телохранители. От иранската Революционна гвардия също потвърдиха смъртта на Хания, пише АРД.

Защо Хания е бил в Техеран?

Лидерът на Хамас живееше от 2019 година в Катар и Турция и ръководеше организацията от чужбина, припомня германската обществено-правна медия. Но той постоянно е пътувал и до Иран. Във вторник той взе участие в иранската столица в тържествената церемония по встъпването в длъжност на новия ирански президент Масуд Пезешкиан - както се видя от телевизионните кадри. Има и снимки, от които става ясно, че Хания се е срещал с върховния водач на Иран аятолах Али Хаменей.

Кой стои зад нападението?

Досега никой не е поел отговорност за атаката. Иранският новинарски портал Nournews съобщи, че все още се проучва откъде е била изстреляна ракетата. Върховният водач на Иран Хаменей обаче приписа деянието на Израел и се закани да отмъсти. Хания беше „мил гост в нашия дом“, се казва в декларация на Хаменей на официалния му сайт. „Разглеждаме отмъщението като наше задължение." Израел сам си бил издействал „тежко наказание“, цитира АРД неговите думи.

Новият президент на Иран Пезешкиан индиректно също обвини Израел. Иран щял да се погрижи „терористичните окупатори да съжаляват за малодушното си действие“, заявил Пезешкиан. В Иран понятието „окупатор“ се използва като синоним за Израел във връзка с палестинските области. Иран щял да защитава своя териториален интегритет, достойнство, чест и гордост, допълва Пезешкиан в декларацията си.

От Хамас са убедени, че Израел носи отговорността за убийството на Хания. „Малодушното действие“ не бива „да остане ненаказано“, каза Муса Абу Марсук, член на Политбюрото на Хамас, както съобщава АРД.

От страна на Израел до момента няма официална декларация по повод нападението. Това не е необичайно - правителството и военните по правило не се изказват за убийствата на терористи или хора, смятани за врагове на страната. Двама от дяснонационалните израелски министри обаче приветстваха нападението. „Смъртта на Хания прави света малко по-добър“, написа Михай Елиаху, министърът на културното наследство, в платформата Х. Министърът на диаспората Амихай Чикли публикува снимка на Хания от събрание, на което била поискана „смъртта на Израел“. „Внимавай какво си пожелаваш“, гласи коментарът на министъра.

Има ли други реакции?

В палестинските области и от страна на ислямските държави убийството на Хания бе осъдено остро, пише АРД. Палестинският президент Махмуд Абас го определи като малодушно деяние и опасно развитие. Той призова палестинския народ към единство и стабилност от гледна точка на израелската окупация. Организацията за освобождение на Палестина ООП, към която принадлежи Абас, и Хамас в продължение на години бяха люти конкуренти за властта в палестинските територии. Едва наскоро те подписаха в Пекин декларация, с която трябва да се сложи край на враждата.

Емирство Катар също заяви, че става дума за опасна ескалация. От нападението на Хамас срещу Израел на седми октомври насам Катар постоянно се обявява за примирие в региона и за освобождаването на взетите от Хамас заложници. В тези преговори бе включен и Хания. Наскоро се разбра, че имало раздвижване по въпроса, пише АРД.

Турция, която поддържа добри отношения с Хамас, обвини Израел за атаката. Хания бил убит в Техеран при „подло нападение“, се казва в декларация на турското външно министерство. По този начин Израел преследвал целта да разшири войната в Газа към целия регион. Последната среща между турския президент Ердоган и Хания бе през април. По уикенда той - без да споменава подробности - заплаши с военна намеса в региона.

Поразената сграда в Бейрут, в която изглежда е намерил смъртта си високопоставен командир на шиитската ливанска групировка ХизбулаСнимка: Hussein Malla/AP/dpa/picture alliance

Как се стигна до нападението в Ливан?

Във вторник вечерта около 19,40 ч. местно време имаше експлозия в блок в бейрутския квартал Харет Хрейк, смятан за бастион на шиитските милиции Хизбула. Няколко етажа бяха сериозно увредени, засегната бе и съседна сграда. Най-малко четирима са загинали, десетки са ранени.

Сред загиналите очевидно е и високопоставеният командир от Хизбула Фуад Шукр, както бе заявено от израелския министър на отбраната Йов Галант. До момента от Хизбула не са потвърдили смъртта на своя командир, но сутринта съобщиха, че Шукр е бил в сградата. Все още се чакали резултатите от разследванията, докато цивилни екипи работели по отстраняването на пораженията на място.

Ливанската държавна информационна агенция предаде, че сградата била ударена от три ракети, изстреляни от дрон.

Кой бе Фуад Шукр?

Шукр бе смятан за един от водещите военни представители на Хизбула, а по израелски данни е бил дясната ръка на шефа на ливанскната групировка Хасан Насрала, пише АРД. Според Израел Шукр е виновен за ракетното нападение срещу друзкото село Мадждал Шамс на анексираните от Израел Голански възвишения, при което в събота загинаха 12 души.

Израелският военен министър Галант заяви вчера, че ръцете на Шукр са изцапани с кръвта на много израелци. От своя страна Хизбула отхвърли отговорността за ракетното нападение и изтъкна, че няма нищо общо.

Списъкът на престъпленията, които се приписват пряко или косвено на Шукр, е много дълъг, пише АРД. Така например САЩ го обвиняват, че е изиграл важна роля при бомбардировката срещу база на американските ВВС в Бейрут през 1983 година, при която загинаха 241 души. Поради това САЩ обявиха пет милиона долара награда за главата му.

Освен това - по американски данни - той е замесен и в действията на Хизбула в гражданската война в Сирия, където Хизбула зае страната на сирийския диктатор Башар Асад, като по този начин допринесе много за това той да запази властта си.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини