Отрова в ухото: как Израел ликвидира враговете си

През годините Израел е ликвидирал свои врагове по различни начини - чрез отрова в ухото, взривяване на телефон и обстрел от хеликоптер. Тук разказваме историята на т.нар. целенасочени убийства:

В сряда политическият лидер на терористичната организация „Хамас“ Исмаил Хания, който е един от главните преговарящи за прекратяване на огъня в Газа, беше убит в жилището си в Техеран с бомба, взривена от дистанция.

Убийството на Хания може да бъде описано като „целенасочено убийство“. Според правните експерти от Международния комитет на Червения кръст подобен тип убийство представлява „умишлено и предварително планирано използване на смъртоносна сила от страна на държава или организирана въоръжена група срещу конкретно лице извън техния физически обсег“. Израел официално не е потвърдил, че стои зад атаката, но е много вероятно именно правителството на Нетаняху да е издало заповедта. Страната има дълга история на извършването на подобни целенасочени убийства и често не поема официално отговорност за тях.

„Целенасочено осуетяване на тероризма"

Според швейцарския професор по право Нилс Мелцер Израел вероятно е първата държава в света, която по време на Втората интифада през 2000 г. признава, че води политика на целенасочени убийства или „политика на целенасочено осуетяване на тероризма“, както я наричат властите там. Израел не е единствената страна, която прилага тази практика. Много други държави - включително САЩ, Русия, Швейцария, Германия и Великобритания - също извършват целенасочени убийства. Според юристи след 11 септември 2001 г. те стават все по-приемливи в световен мащаб. Целенасочените убийства често предизвикват правни спорове, тъй като те - особено когато са извършени в друга държава - се възприемат като нарушение на суверенитета на страната. Но няма единодушно мнение дали и кога този вид действия са в разрез със закона.

„В моите репортажи установих, че след Втората световна война Израел е използвал покушения и целенасочени убийства повече от всяка друга държава на Запад, като в много случаи е застрашавал живота на цивилни граждани“, пише израелският разследващ журналист Ронен Бергман през 2018 година в „Ню Йорк Таймс“.

Кога Израел е прибягвал до целенасочени убийства?

През 1960-те години Израел многократно се опитва да ликвидира Ясер Арафат, лидера на Организацията за освобождение на Палестина. Опитите включват потенциално сваляне на пътнически самолети, на които се е намирал, и манипулиране на палестински затворник с цел да го убие. Арафат умира във Франция през 2004 г. на 75-годишна възраст. Официалната причина за смъртта му е инсулт, причинен от заболяване на кръвта. По-късно се разпространяват слухове, че всъщност е бил отровен от Израел, но те никога не са потвърдени, дори и след аутопсия.

През 1996 година Яхия Аяш, „инженерът“ на бомбите на Хамас, е убит чрез взривно вещество, заложена в телефон, по който той разговаря.

На следващата година агенти на израелските тайни служби инжектират отрова в ухото на Халед Мешал, ръководител на политическото крило на Хамас, докато той е в Аман, Йордания. Йорданският крал заплашва да даде под съд израелските агенти и да се откаже от мирното споразумение между двете държави, ако не бъде осигурена противоотрова. Такава е доставена и Мешал оцелява.

Израел многократно се опитва да ликвидира Ясер Арафат (вляво на снимката)   Снимка: Awad_Awad/dpa/picture-alliance

През 2000 г. израелски хеликоптери обстрелват с ракети колата на високопоставения активист на Фатах Хюсеин Абаят в село на Западния бряг. Загиват Абаят и двама цивилни. Експертите смятат, че с това убийство е поставено началото на целенасочени убийства като израелска държавна политика.

През 2002-а Израел бомбардира дома на хамаския военен лидер Салах Шехаде, като убива него, семейството му и 12 съседи.

През 2004 година Израел започва операция в ивицата Газа в отговор на убийството на две израелски деца от палестинска ракета. През тази година израелски въздушен удар убива експерта на Хамас по ракетите Аднан ал Гул и негов помощник, докато те пътуват с кола в Газа. По-късно пак там израелски хеликоптер ликвидира един от основателите на Хамас - Ахмед Ясин. Друг от съоснователите на Хамас - Абдел Азиз Рантиси - също е убит от ракети, изстреляни по колата му от израелски хеликоптер.

През 2009 година Низар Раян, политически лидер на Хамас, е убит от израелски бомби в Газа заедно с девет членове на семейството му. Министърът на вътрешните работи на Хамас - Саид Сейям - е убит при израелски въздушен удар в същата година.

На следващата година Махмуд ал Мабхух, един от основателите на военното крило на Хамас, е убит от израелски агенти в хотелска стая в Дубай.

През 2012 година ръководителят на военното крило на Хамас - Ахмед Джабари, е убит след израелски въздушен удар по колата му в Газа. Десет други души също са убити.

През декември 2023 година при атака с безпилотен самолет в Дамаск, Сирия, е убит Сейед Рази Мусави, съветник на иранската паравоенна Революционна гвардия. Израел не е поел отговорност за нападението.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини