Драстични нарушения са открити в психиатрия след смъртта на пациент

Прокуратурата разследва инцидента, при който болният мъж изгоря, вързан за леглото си

Драстични нарушения в психиатричната клиника към УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна откри проверка на екип от омбудсмана, който следи за спазването на правата на пациентите в тези институции. Експертите направиха внезапна проверка в края на миналата седмица, след като дни преди това един от пациентите на клиниката загина при пожар.

По време на пожара пациентът е бил вързан, без да са спазени законовите изисквания за това - помещението, в което е бил, няма видеонаблюдение и той не е бил под непрекъснато наблюдение. За нарушенията с връзване на пациентите на психиатричните клиники омбудсманът е сигнализирал не веднъж. Това е проблем, който се отбелязва и във всеки доклад на Съвета на Европа по темата, но практиката така и не се променя.

Проверката констатира, че персоналът в мъжкото отделение на психиатричната клиника е крайно ограничен. По време на възникването на инцидента на дежурство са били една медицинска сестра и един санитар. Общо за 4-те клиники по психиатрия към УМБАЛ „Св. Марина“ е имало един дежурен лекар, който не е бил в тази клиника по време на пожара.

Освен това в изолаторите на клиниката няма изградена система за пожароизвестяване, въпреки отправени предписания от контролните органи.

Според институцията на националния омбудсман наредбата, която урежда обездвижването на пациентите, противоречи на Конвенцията против изтезанията на ООН, като и на Европейската конвенция за предотвратяване на изтезанията. Не веднъж препоръки в тази посока са били отправяни към здравните министри, но без резултат.

В последните 10 години омбудсманът алармира в годишните си доклада и за проблемите с финансирането на държавната психиатрична помощ и изпълнението на медицинските стандарти. „Компетентните институции продължават да са длъжници в намирането на трайно решение на сериозните проблеми, свързани с лошата материално-техническа база и кадровото обезпечаване на психиатричната грижа“, се казва в изявлението на институцията във връзка с поредния инцидент.

Припомня се и че от години Министерството на здравеопазването само обещава да бъде регламентирано изискване за инсталиране на противопожарни детектори за дим в психиатриите.

ИНЦИДЕНТИ

Българският хелзинкски комитет (БХК) и Глобална инициатива в психиатрията (ГИП) пък припомнят, че това е пореден инцидент, в който пациент губи живота си в психиатрично лечебно заведение, където е бил настанен да се лекува. Подобни случаи имаше през март 2019 г., когато трима пациенти изгарят в психиатрията в Пловдив; през 2017 г. отново в психиатрията в Пловдив, където загива и пациент, след масов побой; през май 2023 г. изгаря пациент в психиатричната болница в с. Церова кория; през октомври 2023 г. при пожар почина пациент от психиатричната болница в Ловеч.

От организациите настояват, че е нужно спешното приемане на работещи мерки и механизми за санкциониране на подобни фрапантни нарушения на медицинската практика, в това число на стандарта по психиатрия.

РАЗСЛЕДВАНЕТО

Говорителят на Окръжната прокуратура във Варна Радослав Лазаров обясни пред „Сега“, че е образувано дело за пожара, но се разследва всичко, което има връзка със случая. Така например е изискано съдебното дело, по силата на което пациентът е бил настанен за принудително лечение. Проучва се как се е провеждало това лечение, а също и какви са били правилата в психиатрията.

Първоначалните данни за пожара са, че той е възникнал в стаята, тъй като само тя е изгоряла. Намерени са части от запалка. Според разследващите пациентът е опитвал да прогори това, с което е бил обездвижен. Дюшекът, върху който е лежал мъжът, е бил от дунапрен и е изгорял много бързо. Тепърва ще се прави експертиза, която трябва да даде точен отговор какво се е случило във фаталната вечер.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини