Туристически информационен център и изложба на сурвакарските обичаи посрещат посетители в земенското село Елов дол

Туристически информационен център и изложба на сурвакарските обичаи в Краище посрещат посетители от близо и далеч в земенското село Елов дол. Това каза за БТА кметският наместник на населеното място Георги Светлозаров.

Дейностите са осъществени по проект за трансгранично сътрудничество между общините Земен (България) и Бойник (Сърбия).

Общата стойност на проекта е малко над 500 хил. евро. Със средствата от българска страна са изградени две етнографски сбирки. Едната от тях в Елов дол, а другата в с. Дивля, където за известен период от време е живял и творил художникът Владимир Димитров - Майстора.

По проекта е създаден и мобилен фестивален комплекс в Сърбия.

„Проектът осъществихме през 2020 г. В него ние представяме нашия обичай „Сурова“ („Сурва“) и това, което сме успели да съхраним от вековете назад“, заяви Светлозаров.

Той коментира, че експозицията е ценна заради това, че в нея са изложени старинни дървени маски, наподобяващи лица на хора, на близо сто години, изработени от върба и кожи. Могат да се видят още сурвакарски костюми и ликове (маски с лепени върху тях пера от животни), както и технологията за изработката им.

Четири години след обособяването на изложбата, тя продължава да се радва на голям интерес от страна на посетители. „Изненада беше за нас колко много туристи идват в Елов дол и то предимно студенти от големи български университети и региони, където няма „Сурова“ („Сурва“), каза кметският наместник и обясни, че музеят ги привлича.

По друг проект в сградата на читалището в селото е създадена и етнографска сбирка, свързана с бита на населението в миналото.  

Според оскъдните данни днешното село Елов дол е възникнало преди 1000 години. Съществуват и различни легенди за това. Особено важно и специално място в живота на местното население на Елов дол днес намира празникът „Сурова“ („Сурва“).  

„Има сведения, че празникът датира отпреди преди 200 години. Той се прави на Васильовден по стар стил и продължава едно денонощие, през което време обикаляме всяка една къща. Навсякъде ни посрещат богато с баници, варива и дарове“, допълни Светлозаров.

 

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Перник

Последни новини