Директорът на НАСА, който е на посещение в България, е предложил на президента Румен Радев да обсъдят изпращането на български астронавт до Луната. Това обяви самият Бил Нелсън, който освен с държавния глава, днес се срещна и със студенти в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Предложих на президента да обсъдим изпращането на български астронавт до Луната. Много страни са получили тази възможност и подкрепям това", каза Бил Нелсън пред bTV. Той е в България, след като страната ни стана част от споразумението "Артемида" за стратегическо партньорство в космическите технологии.
Целта на посещението на Нелсън е продължаване на усилията за задълбочаване на международното сътрудничество и насърчаване на мирното използване на Космоса. В "Алма Матер" Нелсън изнесе лекция в рамките на събитието "Ало, Космос! Говори НАСА!" - "Поколението Артемида: Как международното сътрудничество ще подхрани нашето пътуване до Луната и отвъд нея".
"Искам да ви окуража, че това е вълнуващо време да бъдете включени в космическа програма. България има всички основателни причини да притежава космическа икономика. Това ще помогне за развитието на професии, ще подобри вашия народ", каза Бил Нелсън, цитиран от БТА.
По думите му именно поколението "Артемида" е това, което ще може да пътува до Марс и отвъд. Бил Нелсън отбеляза, че всички заинтересовани в областта на науките, свързани с изучаването на Космоса, трябва да са наясно, че в основата на успешното му изследване, са човешките взаимоотношения и възможността хората да работят заедно по мирен начин.
"Има толкова много неща, които се случват в момента - не са само полетите в Космоса, ами и всички научни изследвания за Космоса, за това кои сме ние и откъде идваме", обясни директорът на НАСА.
Бил Нелсън акцентира върху ползите от образованието по наука, технологии, инженерство и математика, и ролята на младите хора като представители на поколението "Артемида" - определението, което НАСА използва за следващото поколение изследователи на Космоса.
Директорът на НАСА разказа и ситуации от личните си пътувания в Космоса, сподели информация за последните технологии, които се разработват, за очакваните открития в най-скоро време, както и за сътрудничеството между космонавти и астронавти в Международната космическа станция. Бил Нелсън обясни на младежите как и откъде да се информират за случващото се на планетата Земя и в космическото пространство около нея.
Присъстващите студенти и ученици имаха възможността да зададат своите въпроси към госта. Кратки приветствия направиха проф. Ренета Божанкова, зам.-ректор на Софийския университет, д-р Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб в България, както и Кенет Мертен, посланик на САЩ в България. Проф. Божанкова приветства присъстващите от свое име и от името на ректора на Софийския университет - проф. Георги Вълчев.
Директорът на НАСА подари на президента Румен Радев колаж със снимки от полета на SpaceX Crew-8 през март тази година, с българския и американския флаг, пътували с екипажа на борда на космическия кораб
След това Нелсън се срещна с президента Румен Радев на "Дондуков" 2. От прессекретариата на държавния глава обявиха, че двамата са обсъдили възможностите за разширяване на международното сътрудничество в областта на космическите изследвания и технологии.
"Данните от изследването на Космоса и свързаните с това технологии намират все по-голямо приложение в ежедневието ни и България ще продължи да развива своя потенциал, включително чрез задълбочаването на международното сътрудничество с водещите страни в тази сфера", посочи Радев.
Президентът открои като особено перспективно разширяването на партньорството със САЩ в областта на науката, включително и в космическите изследвания, принос за което имат и успешни български компании. Държавният глава изрази надежда, че независимо от военните конфликти в света, международната общност ще съумее да не допусне разпространението на ядрени оръжия в Космоса.
Значението на космическите изследвания за анализирането на множество процеси и явления на Земята също бе обсъдено по време на разговора и бе подчертано значението на устойчивата политика на инвестиции в тази дейност. Румен Радев даде пример с внесения от президентската институция в Националния план за възстановяване и устойчивост проект за създаване на Национален център за аерокосмическо наблюдение, контрол и управление, който качествено да подобри ефективността на държавната политика на страната ни в сфери като борбата със замърсяването на въздуха и почвите, мониторинг на нивата на реките и язовирите, противодействието на незаконната сеч, подобряване на транспортната инфраструктура, процесите на урбанизация и много други.
Обща бе позицията, че проведеният през тази година Софийски фестивал за наука и изкуство "Ало, Космос! Говори България" показва повишаващия се интерес сред младите българи към космическите изследвания, допълват от прессекретариата на държавния глава.
Директорът на НАСА подари на президента Румен Радев колаж със снимки от полета на SpaceX Crew-8 през март тази година, с българския и американския флаг, пътували с екипажа на борда на космическия кораб.
Сред участниците в срещата бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, американският посланикът у нас, както и младежите Аделина Кънева и Димитър Марчев, които са президент и вицепрезидент за един ден в рамките на инициативата "Мениджър за един ден", на която президентската институция бе домакин днес.
Директорът на НАСА Бил Нелсън беше на посещение и в Румъния. Той беше приет от румънския премиер Марчел Чолаку на 17 октомври. Двамата обсъдиха Стратегическото партньорство между Румъния и Съединените американски щати, както и дългогодишното сътрудничество със САЩ по въпроси, отнасящи се до космическото пространство, съобщи Аджерпрес, цитирана от БТА.