Шоколадов пътеводител на Торино

Торино е като да посетите няколко дестинации в едно. Тук се намира и Музеят на киното с легендарните гледки от покрива си, и Египетският музей, който си съперничи с Лувъра и Британския музей по богатство на експозициите, и десетки църкви, палати и площади, каквито само Италия може да поднесе. Има си своите прочути вина и кафенета, но има и вековна любовна връзка с шоколада.

Днес никой не се съмнява коя е шоколадовата столица на Италия и ако обичате това сладко изкушение, този пътеводител ще ви подготви с информация и вдъхновение. От първите опаковани шоколадови бонбони до родния град на „Нутела“ - Торино крие много (шоколадови) зайци в ръкава си.

Как Торино става град на шоколада

Когато шоколадът започва да става популярен в Европа, до голяма степен разпространението му зависело от волята на кралете и херцозите. Такъв е случаят и в Торино. През 1585 г. базираният в Торино херцог Карл Емануил I Савойски се оженил за дъщерята на испанския крал Филип III и тази сватба имала ефект не само върху живота на младата двойка, но и върху развитието на кулинарната сцена на Торино. Чрез връзките на принцесата с Испания, а оттам - с южноамериканските колонии, в Италия започнали да внасят какао. Майсторите сладкари на Торино направили чудеса със суровото какао и скоро Торино се превърнал в шоколадовата столица на Европа.

Савойската династия била известна с любовта си към лукса и насладите в живота. Те въвели модата да се пие горещ шоколад. Днес можете да дегустирате традиционни и модерни шоколади в десетки ателиета и сладкарници в града, но няколко вкуса са станали легендарни и няма как да ги пропуснете.

Легендарната джандуя

Джандуя - миксът от шоколад и смлени лешници е символ на Торино. Това е още едно шоколадово творение с дълга история.


Приготвено е за първи път по време на управлението на Наполеон на Северна Италия (началото на 19-и век) от местния майстор на шоколад Мишел Проше, който добавил паста от смлени лешници към традиционните съставки на шоколада. Проше представил новия си шоколад по време на карнавала в Торино и оттам идва и името му (джандуя е традиционна комедийна карнавална маска в Торино). Няколко години по-късно местният производител на шоколад Кафарел взел рецептата на джандуя и от нея направил джандуйото - индивидуално отлети бонбони във формата на преобърната лодка. Смята се, че това били първите индивидуално опаковани шоколадови бонбони в света.

Родният град на „Нутела"

Торино е родното място и на още едно шоколадово-лешниково изкушение. През 1946 г. на местния сладкар Пиетро Фереро му хрумнала гениална идея. Защо да не вземе рецептата на джандуя и да я измени така, че да може да се маже на филия? Синът му Микеле Фереро я кръщава „Нутела“ и я прави най-известния какаов крем за мазане в света. И до днес „Нутела“ се произвежда в Торино.

Дегустация на бичерин


Снимка: iStock by Getty Images


Бичерин е легендарната кафе напитка на Торино, която се сервира в града от 1763 г. Тя се състои от топло кафе, какао и млечна сметана. Можете да я поръчате на много места в града, но „Кафе ал Бичерин“ е най-пропито с история. Кой знае, на масата, на която седите, вероятно е сърбал горещ шоколад и някой от благородниците от Савойската династия.

Дегустация на шоколад

Чудесно място да започнете шоколадовата си обиколка на Торино е магазин „Гуидо Гобино“. Кръстен е на един от най-известните майстори на шоколад в наши дни и предлага изискан подбор от вкусове. Друг магазин, който да включите в маршрута си, е „Пейрано“, който работи от 1879 г. Най-известни тук са с покритата си с шоколад нуга, но и другите видове шоколад си струват. „Барати и Милано“ са друга марка, чиито магазини са пълни със сладки изкушения. „Гей Олдин“ са известни с покритите си с шоколад захаросани портокали. Две сладкарници, които си заслужават да бъдат споменати, са „Гиго“ с невероятните им покрити с шоколад кроасани и „Страта“ с изненадващите им шоколадови комбинации. А почти навсякъде можете да си вземете „кремино“ - бонбони във формата на кубчета с няколко слоя от шоколад, лешник, шамфъстък и други вкусове. Легендарните джандуйоти опитайте от магазина на „Кафарел“ (дори доставят и до адрес).


Снимка: iStock by Getty Images


Музеят на шоколада

Ако все още не познавате историята на шоколада в детайли, не пропускайте Музея на шоколада. Разположен е в бивша фабрика за шоколад и проследява еволюцията на какаовото изкушение от произхода му в Южна Америка до днешната му слава по цял свят.

Исторически кафенета

В Торино можете да си пиете кафето в най-близкото кафене, защото навсякъде е еднакво добро. А можете и да поръчате чаша ароматно кафе или бичерин в някое от историческите кафенета на града, които сервират топли напитки и добро настроение от твърде много години. Грандиозното Кафе Сан Карло е от 19-и век, а Кафе Торино е в стил арт нуво и ще ви пренесе в съвсем друга епоха.

Фестивал на шоколада

Ако искате да видите Торино в най-голямото му шоколадово изобилие, планирайте пътуването си по време на ежегодния шокофестивал „Cioccolato“, където изложители от града, страната и целия свят представят новите си вкусове на десетки щандове по улиците на града.

 

Източник: trip.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини