Нова ера в ядрената енергия: Потенциалът на малките модулни реактори

 В края на октомври ядреният надзорен орган на ООН проведе първата си конференция, фокусирана върху малки модулни реактори (SMR), предаде VOA/Voice of America. Рафаел Мариано Гроси, директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), заяви:

„По-слабо развитите страни са подписали сделки за изграждане на SMR, които ще им осигурят ядрена енергия за първи път.”

Гроси описа SMR като „една от най-вълнуващите и необходими технологични разработки, които сме очаквали от доста дълго време“, подчертавайки, че сега те се превръщат в реалност.

Тази година Гана и Южна Африка подписаха споразумения за изграждане на своите първи SMR, докато подобни реактори вече работят в Китай и Русия. Допълнителни проекти са планирани в Аржентина, Канада, Великобритания и Съединените щати.

Но какво всъщност представляват SMR и как могат да помогнат на развиващите се нации да получат достъп до ядрена енергия?

SMR са миниатюрни ядрени електроцентрали с производствен капацитет, около една трета от този на конвенционалните ядрени съоръжения. Те са по-евтини поради по-малкия си размер и фабрично изработени компоненти. Както обясни Гроси: „Те изискват по-малко предварителни инвестиции, което прави ядрена енергия достъпна за по-малките икономики.”

Модулните части правят малките реактори по-лесни за адаптиране и надграждане, както и по-евтини за поддръжка.

Експертите твърдят, че SMR имат потенциала да трансформират икономиката на развиващия се свят.

Критиците обаче смятат, че страните трябва да се съсредоточат върху възобновяеми енергийни източници, като вятърна- и слънчева енергия, които не носят екологичните рискове на ядрената енергия и не произвеждат радиоактивни отпадъци.

Ед Лайман, директор по ядрена безопасност в Съюза на загрижените учени, отбеляза, че според него енергията, произведена със SMR може да бъде до пет пъти по-скъпа от тази, произведена в по-големи предприятия.

Лайман също така подчерта, че силният независим национален регулатор е от съществено значение за предотвратяване на ядрени инциденти и посочи, че не винаги е ясно как ще се финансират сделките за SMR.

Източник: Дарик

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини