Креативност, екипност, инициативност за Деня на народните будители в Езиковата гимназия

Екипи от учители по различни предмети организират маратон от инициативи за първи ноември в ЕГ „Христо Ботев“

„Маратонът на пробуждането“  вдъхнови учениците от Езикова гимназия „Христо Ботев“ да се включат в редица инициативи, свързани с отбелязването на първи ноември. Учениците от 8Д клас и техният учител по български език и литература Ширин Хаджиева изготвиха мултимедийни презентации за видни български културни дейци, а единадесетокласницитеАнтония Босева и Ралица Атанасова от журналистическия клуб „Публична реч“, с ръководител Надежда Карагьозова, направиха анкета сред новопостъпилите гимназисти, за да проверят знанията им, свързани с именитите българи, запалили искрата на народното ни духовно пробуждане. По този начин най-малките ботевци си припомниха някои исторически факти, разшириха своите познания за радетелите за народна свяст и българско самосъзнание.

Деветокласниците реализираха интердисциплинарен проект: „Интерактивна карта на имената на улици и паметници в град Кърджали, посветени на българските будители“. Учениците се включиха в задачата много активнозаедно с учителите Нешка Мечтанова, Анета Танкова и Роман Христозов и така опознаха по-добре и своя град. Те публикуваха в местните медии информация за инициативата, посветена на празника на народните будители.

Ботевците от 10. клас, участващи в литературен клуб „Добродетели“ с ръководител Николина Мавродиева, подготвиха и изнесоха пред съучениците си урок на тема „Вазовата почит към първите будители – от Паисий до Левски“. Часът завърши с интерактивно занимание – игра с въпроси върху цикъла „Епопея на забравените“ и романа „Под игото“ в платформата Kahoot. Всички, които играха, показаха високи познания и много добра обща култура.

Театралното студио на български език, с ръководители Маргарита Маргаритова- учител по български език и литература и актьорът и режисьор Атанас Атанасов, представиха предпразнично пиесата „Извънредни ситуации“ по текстове на Камен Донев пред многобройната крумовградска публика, дошла да се наслади на талантливата игра на младите театрали от ЕГ „Христо Ботев“. Поканата е от община Крумовград, осъществена със съдействието на РУО – Кърджали и е посветена на Деня на народните будители.

Випуск 11. Клас, заедно с госпожа Нешка Мечтанова, разработиха концепция за въображаем подкаст под надслов „Будители на линия: миналото в съвременен разговор“. Участниците обсъдиха как Христо Ботев би оценил влиянието на социалните мрежи върху обществото. Разгледа се идеята за адаптирането на Паисий Хилендарски в света на интернет. Учениците търсиха отговор на въпроса има ли будители в нашето време, а съучениците им от профил български език и история и цивилизации, ръководени от госпожа Надежда Карагьозова и госпожа Диана Георгиева, подредиха кът, свързан с известните личности, запалили искрата на духовното пробуждане. В часовете по профилирана подготовка се проведоха исторически  дискусии и литературен критически прочит на определени творби на видни възрожденци, а часа по творческо писане Дефне Мустафа  написа есе за градския пеещ часовник.

Зрелостниците на Гимназията и техният учител Рада Ангелова решиха да запознаят с делото на будителите първокласниците от СУ „Йордан Йовков“, гр. Кърджали. За тази цел ботевци посетиха най-малките ученици и им разказаха за Паисий Хилендарски, Христо Ботев, д-р Петър Берон, Захари Стоянов и Васил Левски. В края на урока абитуриентите подариха на своите нови приятели алманах, посветен на Васил Левски и си обещаха да се срещнат отново, а учениците от профил български език и история и техният учител Станислава Иванова проведоха дискусия, посветена на будителите.

Признание за труда на съвременните будители – учителите беше и присъждането на престижната награда „Съвременен будител“ на госпожа Мария Митрева, ръководител на фанфарния оркестър и дългогодишен учител по математика в Гимназията.

Кърджалийци се будят и заспиват с песните на градския часовник

Настъпи астрономическата зима и часовниците се отместиха с час назад.На сутринта, със сърце кънтящо като от аларма, се събудиха и хората. Освенбудилниците обаче, нещо друго разбуди кърджалийци - пеещият градски часовникуспя първи да сложи край на тишината. С песните, с които се събуди някога и народътот своя тих, ала немирен покой.

Историята на часовниковата кула, проехтяваща денем и нощем с възрожденски напеви – от „Питат ли ме де зората” до „“Стани, стани, юнак балкански”, е заслужила смногогодишния си труд задружно да ѝ отделим този 1 добавен час и да надзърнем понеза миг в традициите ѝ, чиито носители сме и самите ние - гражданите. В хода надействията откриваме и спомена за отдавна живелите събудени личности, обърналигръб на индивидуалното в името на общото. Доказали се пред обществото и предпотока на времето, че действащият мечтател е реформатор сам по себе си.

Годината е 1931, а помен от часовник никъде няма. Четири десетилетия стрелките нациферблата не прекосяват умовете на жителите, а на тяхно място са прозорци,предлагащи периферна гледка над центъра на града. Светогледът бива разширен, аконцепцията сменена едва през 1977г. по идея на ген. Костадин Мирчев, тогавашенначалник на МВР, и кмета на гр. Кърджали - инж. Димитър Милев, които инспирираниот полската архитектура и популярните за епохата си „пеещи часовници” с изскачащикукли тромпетисти, вдъхват живот на часовниковата ни кула.По този начин кърджалийци получават онова, което в годините се превръща вемблемата на града, мотивирана от почитта към миналото, градящо бъдещето.

Мелодиите възхваляват тематично онези, чиято чест възраждаме под симфониченсъпровод. За Кърджали всеки ден е посветен на будителите, които възпети отнародната лирика крепят общия дух жив. От 06:00 сутринта по изгрев до показалата селуна в 22:00, нашият град живува под акомпанимента на “Къде си вярна, ти, любовнародна”, “Велик е нашият войник” , „Вятър ечи, балкан стене“… Звукът на патриотичните песни е запазен

като мото в светлината на нашата история. Датата е формална част от множеството, нонародният идеал е буден както в празник, така и в делник. Не остават нечутимелодичните песни, не живее гражданинът в утопията на привилегиите иудоволствията.

Прекланяме глави пред историята зад паметта на онези, за които отнасяме думата „будител”. Те събудиха народа във времето, когато сънят бе константен, ниеподдържаме метафоричната традиция буквално и будим народа в ежедневието спесните, които необратимо сложиха край на духовния сън. Те ни събудиха, будят ниоще. Биваме им предани и признателни, че чрез традицията на града поддържаме жива светлата национална памет.

Честит първи ноември, Кърджали!

Дефне Мустафа – 11 Е клас

ЕГ „Христо Ботев“

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини