Какаовите флаваноли предпазват от стрес и последиците за съдовата система от мазната храна

Консумацията на какаови напитки, богати на флаваноли, може да смекчи негативните ефекти на храните с високо съдържание на мазнини върху съдовата система по време на стрес.

Ново изследване подчертава потенциала на какаото с високо съдържание на флаваноли за подобряване на съдовата функция и поддържане на сърдечносъдовото здраве по време на стресови периоди, осигурявайки диетична стратегия за борба с въздействието на стреса и лошото хранене.

Богатото на флаваноли какао и защитата на сърдечносъдовата система

Нови изследвания разкриват, че богатата на флаваноли какаова напитка може да помогне за защита на съдовата система на организма от последиците от стреса, дори след консумация на храни с високо съдържание на мазнини.

Изборът на храна, който правим по време на стресови моменти, може значително да повлияе на сърдечносъдовото здраве. Проучване на Университета в Бирмингам по-рано показва, че храните с високо съдържание на мазнини могат да влошат функцията на съдовете и да намалят доставката на кислород до мозъка. Флаванолите обаче - естествени съединения, които се съдържат в изобилие в какаото и зеления чай - могат да подпомогнат здравето на съдовата система в периоди на ежедневен стрес.

Борба със стреса с помощта на какаото

Въз основа на тези открития същият изследователски екип сега доказва, че пиенето на какао с високо съдържание на флаванол заедно с мазна храна може да смекчи някои от вредните ефекти на мазните храни и стреса върху съдовата система.

Изследването е публикувано на 18 ноември в списание Food and Function.

"Знаем, че когато хората са стресирани, те са склонни да се насочат към храни с високо съдържание на мазнини. По-рано показахме, че мазната храна може да влоши възстановителните процеси на съдовата система на организма след стрес. В това проучване искахме да проверим дали добавянето на храна с високо съдържание на флаваноли към мазната храна ще облекчи отрицателното въздействие на стреса върху организма", обяснява водещият автор д-р Катарина Рендейро (Catarina Rendeiro), доцент по науки за храненето в Бирмингамския университет.

"Флаванолите са вид съединения, които се срещат в различни плодове, зеленчуци, чай и ядки, включително горски плодове и необработено какао. Известно е, че флаванолите са полезни за здравето, особено за регулиране на кръвното налягане и защита на сърдечносъдовото здраве", отбелязва Розалинд Бейнъм (Rosalind Baynham), първи автор на статията.

"Подбрахме група млади здрави хора и им дадохме за закуска два кроасана с 10 г солено масло, 1,5 резена сирене чедър и 250 мл пълномаслено мляко, както и какаова напитка с високо съдържание на флаваноли или с ниско съдържание на флаваноли. След период на почивка помолихме участниците да попълнят математически тест, който увеличава скоростта си в продължение на осем минути, като ги предупреждава, когато сгрешат отговора. По време на 8-минутния период на почивка и 8-минутния математически тест измервахме кръвния поток на предмишницата, сърдечносъдовата активност и насищането с кислород на тъканите на префронталния кортекс (PFC). Измервахме също така съдовата функция с помощта на брахиалната дилатация (разширяването на мишничната артерия), медиирана от кръвния поток (FMD - Flow-mediated dilatation), която е прогностична мярка за бъдещия риск от сърдечносъдово заболяване. Тази стресова задача предизвика значително повишаване на сърдечната честота и кръвното налягане, подобно на стреса, с който може човек да се срещне в ежедневието""

Кредит: Rosalind Baynham et al https://doi.org/10.1039/D4FO03834G


Какаовите напитки са били приготвени чрез разтваряне на 12 г какао на прах в 250 мл пълномаслено мляко. Прахът с ниско съдържание на флаваноли е алкализиран какаов прах, който е обработен, за да се намали общото количество флаваноли до 5,6 mg на порция; а какаовият прах с високо съдържание на флаваноли е неалкализиран прах, осигуряващ 695,0 мг съвкупност от флаваноли на порция. Алкализирането е процес, който обикновено се използва при производството на шоколад за подобряване на вкуса, но за съжаление намалява количеството на флаванолите.

Основни изводи: Флаваноли и защита на съдовата система

Екипът потвърждава, че консумирането на мазни храни с напитката с ниско съдържание на флаванол при психически стрес намалява съдовата функция (с 1,29% FMD) и продължава до 90 минути след края на стресовото събитие.

Резултатите показват също, че какаовата напитка с високо съдържание на флаваноли е ефективна за предотвратяване на намаляването на съдовата функция след стрес и консумация на мазнини. Брахиалната дилатация, медиирана от потока, е значително по-висока след какао с високо съдържание на флаваноли в сравнение с какао с ниско съдържание на флаваноли 30 и 90 минути след стресовия период.

В предишната си работа екипът е установил също, че консумацията на храни с високо съдържание на мазнини отслабва насищането с кислород на мозъка в префронталната кора по време на стрес. Какаовите флаваноли обаче не са подобрили мозъчната оксигенация и не са повлияли на настроението.
Практически приложения и препоръки за прием на флаваноли

"Това изследване показва, че пиенето или консумирането на храни с високо съдържание на флаваноли може да се използва като стратегия за смекчаване на някои от последиците от по-лошия избор на храни върху съдовата система. Това може да ни помогне да вземаме по-информирани решения за това какво ядем и пием по време на стресови периоди", добавя д-р Катарина Рендейро.

В супермаркета потърсете минимално обработено какао на прах, а ако какаото не е точно вашата предпочитана напитка, има и други начини да си набавите по-голяма доза флаваноли, като например зелен чай, черен чай и горски плодове. Последните публикувани насоки за прием на флаваноли препоръчват между 400 и 600 мг/ден, което може да се постигне например чрез консумация на две чаши черен или зелен чай или комбинация от горски плодове, ябълки и висококачествено какао.
Стрес, съвременен живот и малки промени в начина на живот

Джет Велдхуйзен ван Зантен (Jet Veldhuijzen van Zanten), професор по биологична психология в Бирмингамския университет и автор на статията, добавя: „Съвременният живот е стресиращ и въздействието на стреса върху здравето и икономиката е добре документирано, така че всяка промяна, която можем да направим, за да се предпазим от някои от симптомите на стреса, е положителна. За тези, които са склонни да посягат към сладкиши, когато са стресирани, или са зависими от готовата храна, тъй като работят под голямо напрежение или не разполагат с достатъчно време, въвеждането на някои от тези малки промени може да доведе до истинска промяна."

Справка: Cocoa flavanols rescue stress-induced declines in endothelial function after a high-fat meal, but do not affect cerebral oxygenation during stress in young, healthy adults
Rosalind Baynham, Jet J. C. S. Veldhuijzen van Zanten and Catarina Rendeiro; Food Funct., 18 Nov 2024; https://doi.org/10.1039/D4FO03834G

Източник: The Chocolate Cure: Cocoa Flavanols Protect Against Stress and High-Fat Diets, University of Birmingham

Източник: nauka.offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини