За учениците от 5-ти до 7-ми клас в СУ“Отец Паисий“ в Кърджали учебният ден започва с оставяне на мобилните телефони в специални кутии, а от там се затварят в шкаф. Прибирането става едва след приключване на всички часове.
“За една паралелка това е още от 17-ти септември, за две паралелки е вече от около 10 дни, а за всички останали е от вчера“, посочи за еТВ директорът на школото Теодора Богданова.
Идеята за въвеждане на забрана за използване на телефони в училище идва от родителите. Малко след това е проведена и анкета сред тях.
“Въпросът бе дали техните деца да бъдат ограничени в ползването на телефони по време на учебни занятия .Почти около 95% от анкетирани отговориха с да. По този начин успяваме да оползотворим целия учебен час, тъй като оставянето им в кутиите преди всеки час отнема минути от часа. Освен това децата започват да общуват повече“, допълни Богданова.
Деца и родители потвърждават, че комуникацията между учениците след мярката се е подобрила.
“Детето не се оплаква, дори казва ,че комуникацията му с другите деца вече е по-добра, защото в междучасията са играли на телефоните, а днес комуникират повече помежду си“, твърди Тони Кънчев, родител на петокласник в учебното заведение.
След въвеждането на ограничението учениците са по-концентрирани и спокойни е мнението на учителите.
“Ефект след въвеждане на забраната за използване на телефони има и той е много добър, тъй като часа започва веднага след като влезе учителя. По-спокойно е, съзнанието им не е ангажирано постоянно, че може да има телефон на бюрото или под чина“, твърди и учителят по география и технологии Мая Паскова.
От учебното заведение уточняват, че при необходимост мобилните устройства могат да се ползват в учебния процес и за обаждания до родителите по спешност.
Мария Милчева