Служебният кабинет одобри важни предложения за промени в Закона за движение по пътищата. Част от основните текстове предвиждат пътните полицаи да могат да контролират трафика с немаркирани коли. Изискването е служителите да са униформени.
Въвежда се и максимална скорост от 130 километра в час за магистралите. В момента тя е 140.
Предлага се скоростта в населените места да е 30 км/ч за всички превозни средства.
Допуска се възможност в градовете да се обособява така наречената „Зона 30”, където скоростта на автомобилите е по-ниска с оглед безопасността на живеещите там.
С промени в един от членовете на закона ще се позволи до навършване на 18-годишна възраст младежите, които са изкарали книжка, да шофират с придружител. Изискването обаче е да са поне на 17 години, а придружителят трябва да е поне на 25, да има книжка от поне 5 години и никога да не е карал под въздействието на алкохол или наркотици.
Според предвидените промени, 17-годишните ще могат да управляват мотоциклети, но и на тях те трябва да имат придружител.
Въвеждат се конкретни задължения към стопаните на пътя с оглед подобряване на организацията на движението след строително-ремонтни дейности, своевременно отстраняване на временни пътни знаци, заменяне на увредени знаци, предпазни съоръжения, почистване на пътното платно и др.
Има отмяна на изискването за поставяне на стикер на знак за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилите и за носенето на контролен талон към знака.
Въвежда се по-детайлна законова регламентация на издаваните разрешения за провеждане на допълнително обучение за възстановяване на контролни точки
Въвежда се допълнително изискване към оборудването на превозните средства с пожарогасители.
Отменя се досега действащият Правилник за прилагане на Закона за движение по пътищата, след като част от разпоредбите му бъдат уредени на законово ниво - например систематизиране на правилата за знаците, маркировките и светофарите, другите средства за сигнализация, опознавателни знаци, поставяни на превозните средства.
Регламентират се на законово ниво всички случаи на прекратяване на регистрацията на регистрирано ППС и се създават условия за облекчаване на административната тежест върху гражданите и бизнеса.
Предложено е улесняване на процедурите по съобщаване и връчване на издадените електронни фишове и наказателни постановления.
За нарушения, за които е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС, се предвиждат нови административни мерки за временно отнемане на СУМПС за всички случаи, за които законодателят е предвидил такова наказание.
Предложена е и промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишените от право на управление, така и по отношение на наказанието глоба, като се фиксират и техният размер.
Предвижда се и изменение на Закона за административните нарушения и наказания, с което да бъде улеснен процесът на връчването на съответните наложени наказания, включително и възможността за връчване на отпечатан дигитален образ на издаденото наказателно постановление.
Предвиден е и информационен обмен между компетентните за осъществяване на контролна дейност органи.