Гробище за корали - Големият бариерен риф претърпя най-масовото умиране на корали

Големият бариерен риф е най-голямата в света система от коралови рифове и острови. Със своята площ от близо 350 хиляди кв.км., той е и най-голямата структура от живи организми на нашата планета, видима дори и от Космоса. А в последните години е поставен под все по-голяма заплаха, защото биоразнообразието в него е под прякото въздействие на климатичните промени.

Сега учените отново алармират, че проблемът става все по-голям и се наблюдава най-масовото измиране на организми, откакто се извършва наблюдение. Според изследователи от Австралийският институт по морски науки, рифовете в северната част на Големия бариерен риф са преживели "значителни загуби" на кораловото покритие.

Като основна причина за това се изтъква екстремно горещото лято, двата циклона и големите наводнения, които са засегнали тези части. Вследствие на това в областта около Куктаун и остров Лизард се наблюдава загуба на повече от 1/3 от живите, твърди корали. А това е най-големият годишен спад за 39 години. Затова и се смята, че части от тези области скоро ще се превърнат в "гробище за корали".

Въпреки че от години следят изкъсо процесите, които се случват в Големия бариерен риф, свързани с климатичните промени, изследователите отново остават неприятно изненадани от гледката на огромни площи с мъртви, посивели корали, защото това е "най-лошият единичен удар", който тази система поема в рамките на последните три десетилетия. И спадът на кораловото покритие на места варира от 11 до цели 72%, което е повече от притеснително.

Масовото избелване на коралите в световен мащаб достига до 70% в резултат на топлинния стрес, който екосистемите преживяват. А той е причинен преди всичко от изгарянето на различни изкопаеми горива, които предизвикват значително покачване на температурата на водата в океана. Някои явления като наводнения също оказват местно влияние, защото са свързани с вливане на сладка вода в солената, пише Guardian. 

Учените обясняват, че различните видове имат различна податливост към промените в средата и на някои те не влияят толкова пагубно, колкото на други. Затова и кораловото покритие на Големия бариерен риф е така неравномерно и например рифовете от външния шелф са доста по-малко засегнати.

Освен това се пояснява, че явления като въпросното масово избелване на коралите са били "нечувани" до края на 90-те години. А тазгодишното е петото само от 2016 г. Надеждата за възстановяване на екосистемата е малка, защото тя понася все по-тежки удари и скоро ще достигне повратната точка, от която връщане назад няма. Затова е много важно максимално бързо да се приеме световно ограничение за използването на изкопаеми горива, съветват учените.

Източник: lifestyle.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини