България също прави големи плащания през банката
В нова порция санкции САЩ включи за първи път и руската държавна „Газпромбанк“, която обслужва всички търговски операции на газовия доставчик „Газпром“. Това допълнително ще затрудни вноса на руски газ в Европа и плащанията по валидните все още договори.
България също ще е засегната от решението, тъй като плащанията по „Турски поток“, както на транзитните такси, така и на дълговете от страна на „Булгартрансгаз“ се случват именно през „Газпромбанк“. Засега не е ясно какво ще предприеме енергийното министерство. Енергийният министър Владимир Малинов е бивш директор на „Булгартрансгаз“, по чието време се изгради газопроводът.
Досега „Газпромбанк“ не беше обект на западни санкции и следователно руските компании, най-вече „Газпром“, можеха да продължат да приемат плащания в долари и евро за изнесени стоки по нейните сметки. От пролетта на 2022 г., според указа на руския президент Владимир Путин, чуждестранните партньори на „Газпром“ трябваше да открият специални сметки в „Газпромбанк“ за плащанията си.
От друга страна, още в края на октомври Вашингтон разреши транзакции, свързани с енергетиката, с руски банки. Общият лиценз ще бъде валиден до 30 април 2025 г.
„Газпромбанк“ имаше лиценз, който позволяваше на руските дипломатически институции в чужбина да извършват операции с участието на банката. Санкциите срещу „Газпромбанк“ могат да доведат до прекъсване на връзката й със SWIFT.
Дъщерни подразделение на „Газпромбанк“, опериращи в Люксембург, Швейцария, Кипър, Хонконг и Южна Африка, също ще бъдат обект на санкции. Наказани са и повече от 50 малки и средни руски банки, които поддържаха достъп до световните пазари, както и повече от 40 руски депозитари, които бяха използвани за заобикаляне на санкциите след ограничения срещу Националния сетълмент депозитар.
Няколко ръководители на Руската централна банка, както и представители на дъщерни банки на Сбербанк и ВТБ в Китай и Индия бяха обект на лични санкции.
Министерството на финансите на САЩ предупреди банките по света, че включването им в руската система за финансови съобщения (SPFS), която се предполага, че трябва да замени SWIFT, може да доведе до допълнителни санкции от САЩ.
„Днешните санкции, насочени срещу най-голямата банка в Русия, както и десетки други руски финансови институции и длъжностни лица, допълнително ще отслабят руската военна машина. Тези широкообхватни мерки ще направят по-трудно за Кремъл да заобиколи санкциите на САЩ и да финансира и оборудва своите въоръжени сили“, коментира министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън.