От януари 2025 г. спрялата работа през февруари 2024 г. ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ отново ще влезе в експлоатация, макар и само с два блока и за три месеца – по време на зимния сезон, за да гарантира потреблението и балансирането на пазара, за да не се налага да се внася електроенергия в страната.
Това стана ясно след посещение на служебния енергиен министър Владимир Малинов във въглищната електроцентрала във вторник. След срещата с ръководството на компанията, в която 73 на сто има американският фонд KKR, а 27 процента са на държавната „Национална електрическа компания“ (НЕК), той каза, че до 1 юли догодина държавата ще направи оферта да увеличаване на държавния дял в оператора на електроцентралата, но не посочи размер на капитала, в който се цели.
Не стана ясно обаче дали след връщането на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ на пазара на ток съакционерът в нея НЕК отново ще изкупува на фиксирани цени за тримесечния период произвеждания от мощността ток. Именно изтичането на дългосрочния договор за задължително изкупуване на електроенергията на централата стана причина за затварянето ѝ и освобождаването на служителите ѝ.
Ако НЕК изкупува токът, това означава, че той ще се пласира на регулирания пазар за домакинствата, което ще доведе до дефицит в „Националната електрическа компания“, тъй като себестойността на тока от „КонтурГлобал“ е над определената за бита от енергийния регулатор до края на юни 2025 г. Това на свой ред означава, че или Фондът „Сигурност на електроенергийната сисетма“ трябва да покрие разликата, или при следващото определяне на цените на тока за домакинствата тези разходи на НЕК да се вземат предвид и това да доведе до поскъпване на електроенергията от следващия юли.
От думите на министъра стана ясно, че ведомството му планира да увеличи квотата на държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“ за регулирания пазар. Решението ще бъде взето до края на седмицата след допълнителен анализ, каза Малинов като обясни, че това се налага, „за да могат българските домакинства да бъдат спокойни, че ще има достатъчно електроенергия на предвидима цена, която е одобрена от българския регулатор“.
Той не посочи с колко се предвижда да се увеличи квотата на държавната въглищна електроцентрала за регулирания пазар, чиито цени са толкова над средните прогнозни борсови цени за периода до юли 2025 г. че не би трябвало въобще да влизат в микса за бита. В последните две години обаче това става със заповед на енергийния министър и води до допълнително увеличаване на цената на тока за домакинствата. Допълнителните продажби от ТЕЦ „Марица Изток 3“ за НЕК също ще увеличат разходите на държавния снабдител, тъй като ще е принуден да купува на цени над определените му от енергийния регулатор.
Малинов каза още, че с акционерите в ТЕЦ „КонтурГлобал“ е постигнато споразумение в дългосрочен план да се начертае пътна карта и до 1 юли 2025 г. да се направи правно обвързващо предложение да увеличаване на дела на държавата в електроцентралата. Това може да стане както чрез досегашния съакционер НЕК, така и чрез друго дружество от групата на „Българския енергиен холдинг“.
„Целта е да бъде увеличено както като акционерно участие, така и като оперативно управление на Ітрети и четвърти блок в „КонтурГлобал“. Това са два блока, които се намират в добро техническо състояние и могат да осигурят необходимата електроенергия, за да може балансът в българската електроенергийна система да бъде поддържан“, заяви Малинов.
По думите му включването на двата блока на ТЕЦ „КонтурГлобал“ означава да се намали вносът на ток от съседните пазари и България да запази позицията си на собствено задоволяване на енергийните нужди. Но дори и да има вътрешен дефицит той спокойно може да бъде покрит от съседните пазари Гърция и Румъния.
Служебният енергиен министър отбеляза, че е изключено да се стигне до проблеми с електроснабдяването през зимата. Отбеляза, че АЕЦ „Козлодуй“ работи на пълна мощност, седем от блоковете в ТЕЦ „Марица изток 2“ също работят, а в събота ще приключи ремонтът на още една от мощностите на държавната електроцентрала.
„Регулирания пазар на електроенергия е осигурен и към днешна дата една трета от електрическата енергия за домакинствата се осигурява от АЕЦ „Козлодуй“, над една трета - от въглищните централи от региона, и съответно останалите около 20% се осигуряват с мощности, които са базирани на воден ресурс и с покупки от страна на „Национална електрическа компания на свободен пазар“, каза още Малинов.