Защо хората в Швейцария живеят най-дълго

Швейцарците живеят най-дълго, а в бъдеще се очаква да достигат още по-голяма продължителност на живота. На какво се дължи това? И защо германците са по-назад - въпреки че дават най-много пари за здравеопазване в ЕС?

Въпреки огромните инвестиции в здравеопазването в Германия продължителността на живота за първи път е паднала под средната в ЕС - на ниво 81,2 години. От тези данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) излиза, че Германия изостава с около три години от Испания, Италия и Швейцария, информира германската обществена телевизия АРД.

Обяснението гласи, че достиганата пределна възраст в Германия расте по-бавно, отколкото в другите страни. При това Германия заема първото място в Европа по разходи за здравеопазване - за целта се отделят 12,6 процента от БВП или средно по 5300 евро на човек годишно. По този показател Германия надхвърля с 50 процента средните равнища в ЕС. По последни данни разходите за здравеопазване през 2023 са спаднали и са били 11,8 процента от БВП, но въпреки това този дял остава най-високият в ЕС.

Във връзка с недостига на медицински персонал ОИСР призовава да се полагат повече усилия за запазването на доброто здраве на старини. Според проучването 65-годишните в европейските страни имат пред себе си средно още 20 години живот, но над половината от тях страдат от заболявания или недъзи. Жените са по-засегнати от мъжете.

Физическата активност е определящ фактор

„Голям брой от заболяванията на възраст могат да бъдат предотвратени, ако в течение на живота си хората вземат мерки срещу важните рискови фактори“, пише в проучването. На първо място сред мерките е физическата активност, но само към 20 процента от хората над 65 се движат достатъчно.

Същевременно с възрастта се увеличава и затлъстяването, достигайки най-високите си стойности от 20 процента при хората между 65 и 74. А наднорменото тегло е важен фактор за редица хронични заболявания. Колкото по-здрави са възрастните хора, толлкова по-малко би се налага да инвестират в здравеопазването държавите, подчертава ОИСР.

Освен това през 2022 и 2023 година в европейските държави е регистриран недостиг на лекари, а в 15 страни - и на обслужващ персонал. „По-добрите условия на труд и заплащането са решаващи за възвръщането на привлекателността на професията“, посочват от ОИСР.

Швейцарците ще стават още по-стари

В Швейцария, която е на първо място в Европа по дълголетие, очакват в следващите години достигането на още по-висока възраст. От застрахователния концерн Swiss Re правят именно такава прогноза - на базата на напредъка при диагностицирането и лечението на раковите заболявания. Очаква се настъпването на подобрения и при лечението на Алцхаймер и неврогенеративните заболявания, но и в начина на живот и достъпа до медицинско обслужване.

Както посочва пред швейцарския „Ханделсцайтунг“ Пол Мъри от Swiss Re, медицинските изследвания са решаващи за повишаването на достиганата възраст. Същевременно обаче всеки отделен човек трябва да положи усилия за доброто си здраве и за продължителността на живота си, казва той. Швейцарското издание припомня, че през 20-и век новите медикаменти за намаляване на кръвното налягане и на нивото на холестерина са довели до повишаване на достиганата възраст в световен мащаб от 55 години (в края на 1950-те години) до далеч над 70 през 2020.

Защо САЩ са по-назад?

САЩ се различават от другите индустриални държави, посочва „Ханделсцайтунг“: по данни от 2019 година само най-добре поставените в социално-икономически план 10 процента от населението достигат средната за Европа възраст от 80 години при мъжете и 84 при жените. По-бедните мъже в САЩ, т.е. сред онези 10 процента в най-долната част на класацията, живеят средно по 73 години. Всичко това е свързано с медицинското осигуряване, което е следствие от социално-икономическото неравенство.

И Япония като Швейцария

В индустриалните държави най-висока възраст достигат японците и швейцарците - 84 години. И в двете държави това се дължи на напредъка при лечението на заболяванията, свързани с кръвообръщението. В Япония например между 1980 и 2012 година броят на смъртните случаи поради инсулт е бил намален с 80 процента, при това чрез относително прости мерки, като например препоръката за хранене с по-малко сол.

Според Натали Кели от Swiss Re факторите, които биха допринесли за увеличаването на пределната възраст, са следните: медицинските технологии, промените в начина на живот и достъпът до здравно обслужване.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини