'Италиански' пюрета съдържат китайски домати от принудителен труд

„Италиански“ доматени пюрета, продавани в няколко британски вериги супермаркети, изглежда съдържат домати, отглеждани и брани в Китай с използване на принудителен труд, установи Би Би Си.

Някои от тях имат „италиански“ в името си, други в описанието на продукта. Но 17 продукта, повечето от които са собствени марки, продавани в британски и германски магазини, съдържат китайски домати, показват лабораторни анализи.

Повечето от тях идват от района на Синдзян, където производството им е свързано с принудителен труд на уйгури и други предимно мюсюлмански малцинства. ООН обвинява китайската държава, която разглежда тези малцинства като риск за сигурността, в изтезания и злоупотреби. Китай отрича да принуждава хората да работят в производството на домати и твърди, че правата на работниците са защитени от закона. А докладът на ООН се основавал на „дезинформация и лъжи“.

В Китай се отглеждат около една трета от доматите в света. В северозападния регион Синдзян климатът е идеален за тази култура. Това е и мястото, където през 2017 г. Китай започна масови арести. Групи за защита правата на човека твърдят, че повече от един милион уйгури са задържани в стотици „лагери за превъзпитание“.

Би Би Си е разговаряла с 14 души, които твърдят, че през последните 16 г. са изтърпели или са станали свидетели на принудителен труд в доматените полета в Синдзян. Един от тях признава, че им е казано - доматите ще бъдат изнасяни в чужбина. Ако работниците не изпълнят квотите - до 650 кг на ден - ще се стигне до електрошокове.

Уйгурът учител Мамутян, който през 2015 г. е бил вкаран в затвора заради нередност в документите му за пътуване, посочва, че е бил бит, защото не е успял да изпълни високите квоти за беритба на домати.

„Вкараха ме в една тъмна затворническа килия, от тавана висяха вериги. Окачиха ме там и ми казаха: „Защо не можеш да си свършиш работата?". Ударяха ме много силно по задните части, в ребрата. Все още имам следи“, посочва той.

Повечето домати от Синдзян се транспортират в Европа - с влак през Казахстан, Азербайджан и в Грузия, откъдето се изпращат за Италия.

Антонио Пети, част от група големи фирми за преработка на домати в Италия, е получила над 36 млн. кг доматено пюре от дружеството Xinjiang Guannong и неговите дъщерни фирми в периода 2020-2023 г., сочат данните. Групата Petti произвежда стоки от домати под собственото си име, но също доставя други на супермаркети в цяла Европа като собствена марка.

Докато САЩ въведоха строго законодателство за забрана на целия износ от Синдзян, Европа и Обединеното кралство прилагат по-мек подход, като позволяват на компаниите просто да се саморегулират, за да гарантират, че във веригите за доставки не се използва принудителен труд.

Сега това ще се промени в ЕС, който се ангажира с по-строги закони, казва Клои Кранстън от неправителствената организация Anti-Slavery International. Но тя предупреждава, че това ще направи още по-вероятно Обединеното кралство да се превърне в „дъмпингов район“ за продукти с принудителен труд.

 

Източник: offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини