Вместо нов път - свлачища. 33 км между Мездра и Ботевград се превърнаха в скъпа сага без край

Вече повече от 5 години Северозападна България очаква пускането на 33-километровия нов път между Мездра и Ботевград. Строежът стартира в края на 2019-а и трябваше да е завършен до 2023 година, но и към днешна дата ремонтните дейности продължават. Трасето няма да бъде пуснато и до края на 2024 година, тъй като седмица по-рано стана ясно, че нови 7 свлачища бавят въвеждането на пътя в експлоатация.

От 2019-а досега отсечката Мездра-Ботевград се превърна в горещ картоф между редовни и служебни кабинети, в обект на проверки, а COVID пандемията допълнително забави строежа ѝ. По проект трасето трябваше да е готово за 1096 дни - 3 години, заедно и с проектирането, и със строежа. Пътят обаче не беше готов нито през 2023-та, няма да бъде и до края на 2024-та.

Новият срок, който определиха от Агенция „Пътна инфраструктура“, е средата на юни догодина, а на място се създава реорганизация за безопасност на движението по време на строителните дейности. Така пускането на отсечката ще е забавено с 2 години и половина най-малко - ако до юни евентуално не се появят още пречки.

Премиери и министри взаимно се обвиняваха и за проекта, и за изпълнението, докато гражданите трябваше „да стиснат зъби“ и да потърпят малко... И още малко. Всъщност повече от 5 години за едва около 33 километра.

„Предвидените строително-монтажни работи от дълго чакания от жителите на Северозападна България път към момента са изпълнени на 80%. В контекста на Шенген това направление ще бъде част от основното трасе за трафика в посока север - юг между Румъния и Гърция през България“, обърна внимание служебният министър на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова на среща с жители на Мездра, което беше и последното официално изявление от властта по казуса.

Ето как се стигна дотук.

Проектът и одобрението на средствата за строежа

В средата на септември 2019 година кабинетът „Борисов“ одобри над 420 милиона лева за скоростния път, като тогавашният регионален министър Петя Аврамова съобщи, че разплащането с изпълнителите на обекта, който е разделен на два лота, ще става от приходите от винетни и тол такси, а индикативният срок за приключване на строителството му е 2023 г.

Стойността на лот 1 е близо 133 млн. лева, а на лот 2 - близо 223 млн. лева, като цените са без ДДС. (Така общата сума с ДДС възлиза на около 427 млн. лева).

Справка в сайта на АПИ показва, че Лот 1 от участъка Мездра-Ботевград е с дължина 19,322 км и в него попада трасето между село Лютидол и Ботевград. Изпълнител на проекта за Лот 1 е Обединение „ГЕОПЪТ ЛОТ 1“ с участници: „Геострой“ и „Пътстрой-92“.
IFrame

Лот 2 е с дължина 13,433 км и в него попада участъкът между Мездра и село Лютидол. Изпълнител е Консорциум ДЗЗД „МБ ЛОТ 2-2019“ с участници: „Европейски пътища“ АД, „Водно строителство-Благоевград“ АД, „Вахостав-СК, а.с. /ООД/.


Снимка: АПИ


Според АПИ трасето Мездра-Ботевград ще бъде с две платна с по две ленти за движение в посока, с габарит 20 м, т.е. двойно по-широко от настоящото, което е с по една лента за движение в посока. Трасето ще следва съществуващия път, който ще бъде разширен до новия габарит, а настоящото трасе ще бъде основно ремонтирано и реконструирано, където е необходимо. Предвижда се изграждане на обходен път на село Лютидол, който ще изведе натоварения трафик извън населеното място.

На обхода на село Лютидол ще бъдат построени два тунела, с дължини съответно 490 м и 340 м. Ще бъдат изградени и ремонтирани редица съоръжения - над жп линията Мездра - София, мостове над р. Искър. Предвидено е построяването на селскостопански надлези, площадки за отдих и т.н.

Срокът за проектиране и изграждане на двата лота е еднакъв - 1096 дни, от които 180 дни за проектиране и 916 дни за строителство, или около 3 години за изпълнението на цялото трасе.
Впечатление прави и че вторият лот от 13 км ще бъде строен за над 20 милиона лева на километър (266 975 906,88 лв. с ДДС за целия лот 2), което превръща пътя Мездра-Ботевград може би в един от най-скъпите в страната. Цената на километър за първия лот е около 12 милиона лева с ДДС (159 599 935,27 лв. с ДДС за целия лот 1).

В проекта беше заложено парите да бъдат получени от изпълнителите чак след свършената работа, за да може тя да е хем качествена, хем скоростна. Петя Аврамова тогава обясни, че това е пилотен начин на финансиране, който се очаква да има дисциплиниращ ефект върху изпълнителите.

От АПИ пък увериха, че строежът няма да възпрепятства настоящия трафик.

Прехвърлянето на горещия картоф

Строежът на пътя започна в края на октомври 2019 г. със съобщение от Пътната агенция, а официална първа копка нямаше.

Докато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше премиер, често виждахме инспекциите му по трасето, като една от първите беше през юни 2020 година.

„Радвам се на това, което правим. По-добре, като го правим, да го правим, както трябва. Трафикът върви, развива се. Което сме обещали, ще стане“, коментира тогавашният министър-председател и отбеляза, че трасето било много тежко - „скала и дерета, няма един метър равно“.

През септември на нова инспекция Борисов отбеляза, че „още със започване на новия път Ботевград-Мездра са се заявили изграждането на два нови завода“.

По-малко от година след това обаче кабинетът „Борисов 3“ беше разпуснат, след което страна влезе в поредица от избори, служебни и редовни правителства.
 

Именно тогава започна и прехвърлянето на горещия картоф относно средствата, изпълнението на строежа на ключови пътища в страната, много от ремонтите просто бяха замразени. Държавата се тресеше от взаимни обвинения между старата и новата политическа власт относно отпусканите средства и фирмите, които изпълняват проектите.

„Служебният премиер казва, че не ни стига 6.4 млрд., а пък Асен Василев твърди, че бил бюджетът в излишък. Ами ето, до това доведе моделът на управление на Румен Радев за последната година и половина - партии, които съсипаха всичко. Инвестициите - къде са? Вдигаш пенсиите със заеми, а къде е работещата икономика? Държавата е в тежка криза заради „промяната“, подчерта Бойко Борисов на брифинг в края на август 2022 година.

„Година и половина чакам по модела на Румен Радев да видим как се строи. Асен Василев и Кирил Петков се гордееха с това, че са спрели строежа на АМ „Струма“, АМ " Хемус“, АМ „Русе-Велико Търново“, пътят „Ботевград-Мездра“, допълни още той.

За Мездра-Ботевград последваха и промени в проекта, което допълнително притесни Северозападна България, че строежът ще се удължи и забави. Така и стана - АПИ обяви нов срок - 2024 година.

През 2022 година регионалният министър в кабинета на ПП, БСП, ИТН и ДБ Гроздан Караджов обяви в отговор на твърдения на Борисов, че строежът се забавя, че работата по пътя върви с пълна сила.

По време на първото служебно правителство на Гълъб Донев с регионален министър арх. Иван Шишков - на 23 април 2023 година, беше открита за движение 7,5-километрова отсечка от пътя при ботевградското село Новачене.

Пръв по трасето мина, но с не повече от 90 километра в час, пилотът Иван Влъчков със спортния си автомобил.


Снимка: БТА


Благодаря на строителя, че изпълни обещанието си да пусне пътя преди тези свети празници, каза министър Шишков, като помоли шофьорите да не карат като автомобилни състезатели.


Снимка: БТА


Радостта обаче не продължи дълго, тъй като само няколко месеца по-късно не просто пътят не беше пуснат в експлоатация, ами свлачища унищожиха и вече построеното трасе.

„Масовото строителство по всички участъци от проекта започна последната година, при условие че още в края на 2020 г. за участъка между Мездра и Ботевград е взето решение за препроектиране на заложените първоначално като кръгови кръстовища с такива на две нива. Близо 3 години по тях не се е работило, което наложи още в началото на нашето управление да процедираме подробните устройствени планове и целия инвестиционен проект. Дейности, които отнемат между 7 и 9 месеца“, заяви в началото на 2024 г. регионалният министър Андрей Цеков.

Андрей Цеков увери, че в средата на февруари ще бъде завършена и пусната отсечката от трасето между Мездра и село Лютидол. Тя беше затворена в средата на миналата година, което предизвика хаос в трафика през Северозапада, недоволство сред транспортния бизнес и протести в различни населени места.

Министърът беше категоричен, че до края на годината - 2024-та, пътят между Ботевград и Мездра ще бъде готов напълно.

До края на годината строителите на отсечката Мездра-Лютидол и пътен възел Новачене са поели ангажимент поне едната лента да бъде отворена за движение, обяви служебният министър-председател Димитър Главчев през юни 2024 година.

„Ще бъде пуснато движението в една лента от Ботевград към Мездра. Да стиснем всички зъби, извинявам се за израза, за да се случи нещо хубаво“, каза Главчев.


Снимка: БТА


Тогава от АПИ съобщиха, че движението по участъка Мездра - Лютидол- пътен възел „Новачене“ се ограничава от 24 юни за довършване на разширението на път Е-79. И се извиниха за причиненото неудобство на шофьорите и на гражданите, през чиито населени места ще преминава транзитният трафик. Според предоставената информация обходният маршрут за автомобили до 3,5 т е път III-1004 - Паволче - Челопек - с. Лютиброд - Елисейна - Своге - околовръстен път на София и обратно.

Последва обаче ново изявление на ГЕРБ по казуса след свлачище на още непуснатия нов път.

„По проекта, който възложихме ние през 2019 г., нямаше пътен възел, защото знаехме, че има свлачищен район. Регистрирано свлачище от 2014 г., проучено от 2011 г. Строителят каква вина има, че са му дали да строи в свлачищен район? И когато показахме тези документи с дати, темата изчезна, настана тишина“, коментира регионалният министър от кабинета „Борисов“ Николай Нанков.

Предвидените строително-монтажни работи от дълго чакания от жителите на Северозападна България път към момента са изпълнени на 80%, беше последното съобщение на властта за строежа на трасето.

Кога и как: свлачищата и новите срокове

Още януари тази година АПИ съобщи, че се удължава срокът на временната организация на движение по пътя между Мездра и Лютидол - „отсечката е затворена за изграждане на новото трасе“.

„Отсечката е затворена за движение в двете посоки от 160-и до 172-ри км за изграждане на новото трасе и графика на строителя за изпълнение на строително-монтажни работи, които не позволяват безопасното преминаване на моторните превозни средства. Настоящата заповед е до средата на февруари 2024 г. След това движението по участъка от път I-1 ще бъде възстановено и шофьорите ще преминават по новото трасе с по две ленти за движение в посока“, обясниха от АПИ.

В края на септември тази година стана ясно, че участъкът между Мездра и Ребърково - част от пътя Мездра-Ботевград, още непуснат е започнал да се руши заради свлачища.

Заради срутването на земната маса АПИ трябваше да плати нови 65 млн. лева, за да се укрепи участъкът между Мездра и Ребърково и трасето да бъде пуснато в експлоатация.

При изграждането на пътен възел „Ребърково“, част от лот 2 на проекта за модернизация на участъка от път I-1, преди повече от половин година, е регистрирано свлачище при изпълнението на изкопни работи. Още през март изпълнителят е уведомил агенцията за възникналите неочаквани свличания на земни и скални маси и веднага комисия от експерти и геолози на Института по пътища и мостове към АПИ, на ОПУ-Враца, на строителя и на надзора е извършила оглед и оценка на състоянието на участъците със свлечени земни и скални маси, заявиха от АПИ.

А само преди седмица отново от АПИ дойде съобщение и за нови 7 свлачища.

Свлачищата са регистрирани от „Геозащита - Плевен“ ЕООД и „Геозащита - Перник“ ЕООД през последните два месеца. От тях пет са по трасето на лот 1 - в отсечката при пътен възел „Лютидол“ и между Лютидол и Новачене. Другите две са в участъка от лот 2 - в близост до пътен възел „Ребърково“ и на обхода на с. Лютидол.


Снимка: АПИ


За новите свлачища ще бъдат изготвени и одобрение проекти за укрепване и обезопасяване на скалните откоси. В същото време едно от тунелните съоръжения, предвидени по проекта, ще трябва да се удължи с около 96 метра.

Затова до стартиране на укрепителните дейности и последващото извършване на всички необходими строително-монтажни работи ще е необходимо да се продължи с временната организация за безопасност на движението в участъка от път I-1.

На интернет страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“ е публикуван за обществено обсъждане до 22 декември проект на заповед за временната организация и безопасност на движението по време на строителните дейности.

Така последната дата за пътя Мездра-Ботевград е юни 2025 година, а дали дотогава пътят ще бъде пуснат, или ще се превърне в новия казус „Хемус“, предстои да разберем.

 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини