Сарафов играе кална игра с имунитети

И.ф. главен прокурор искаше да ни покаже колко е различен от предшествениците си, а се оказа точно като тях

„Държа да подчертая, че няма да изляза на калния политически терен - аз съм тесен професионалист и не желая да бъда разменна монета в политическите „шеги и закачки“.

Борислав Сарафов, 5 май 2023 г.


Това, което виждаме обаче е, че Сарафов не излиза ОТ калния политически терен.

И искането на депутатския имунитет на Кирил Петков само го доказва. Кирил Петков трябва да бъде обвинен за това, че на 17 март 2022 г. превишил властта си като премиер и наредил на МВР да образува дело и да задържи Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова, настоява Сарафов.

Разбира се, който и да е извършил престъпление, той трябва да бъде обвинен и предаден на съд. Свещени крави не може да има. Факт е и че арестите на тримата бяха обявени за незаконни от съда. Но двойният стандарт тук е толкова прозрачен. Когато за дело като това на Петков се чака 2 години и половина, при положение, че се разследва за 2 седмици (няма сложни експертизи, съдебни поръчки, не се издирват свидетели и т.н.), няма как си кажем: Ами, сигурно днес са стигнали до имунитета му. Още след ареста на Борисов и компания прокуратурата даде да се разбере, че това е солова акция на МВР, която тя няма да подкрепи, а преди година дори прекрати разследването, по което тримата бяха задържани.

Делото срещу Петков е нарисувано

- то е едно от тези разследвания, за които прокуратурата има две готови постановления - едно за прекратяване и едно за привличане на обвиняем. И вади от чекмеджето това, което се вписва в сценария на задкулисието.

Да си припомним и какъв е контекстът. Сарафов вече не е просто заместник на Иван Гешев и директор на националното следствие както на 5 май 2023 г. От година и половина той е и.ф. главен прокурор, а сега е единственият кандидат за титуляр за позицията. Гласуването във Висшия съдебен съвет е на 16 януари. Знаем, че мнозинството в този съвет е на каишка. Видяхме го болезнено ясно със светкавичното махане на Гешев, когато той загуби политическия си гръб.

Кирил Петков е една от знаковите фигури на ПП-ДБ. Коалицията настоява Да спре процедурата за избор на главен прокурор и като цяло изобщо не харесва идеята Сарафов да застане начело на държавното обвинение. Така че главата му, образно казано, може да е част от залога за сформиране на редовно правителство. ПП-ДБ внесоха проектозакон, приемането на който няма да позволи на Сарафов да стане главен прокурор. Сезираха и Конституционния съд по темата. Като цяло - изнервят и.ф. главен прокурор максимално.

Техни представители освен това търсят обяснения от Сарафов за плащанията от „Юнион Ивкони“ към бившата му съпруга и първия му син.

„Голямото желание на Сарафов да е главен прокурор за седем години се изразява в

чести срещи с Пеевски.

Дори днес (9 декември) са се срещали. Дали не е странно, че точно днес прокуратурата поиска имунитета на Кирил Петков? Нека Пеевски утре обясни дали днес се е виждал със Сарафов и възможно ли е малко след това прокуратурата да иска имунитета на Кирил Петков? Сарафов е деветото джудже с цел прокуратурата да остане инструмент в ръцете на олигархичния кръг, който иска да продължи да контролира държавата“, обяви Ивайло Мирчев (ДБ), след внасянето на искането за имунитета на Петков. Според него има мнозинство за приемането на промените в Закона за съдебната власт, които ще препречат пътя на Сарафов към поста.

Освен всичко Делян Пеевски не иска кабинет, а избори. Затова му е безкрайно изгодно крехките отношения между ПП-ДБ и ГЕРБ да са непрекъснато подложени на изпитание. Какво по-добро средство от това по такъв начин да се противопоставят Борисов (жертвата) и Петков (агресорът).

Не трябва да забравяме, че откакто Сарафов е начело на прокуратурата, умряха всички разследвания, свързани с Борисов - няма Барселонагейт, няма Истанбулгейт, няма пачки, няма чекмеджета, а от главата на Делян Пеевски не е паднал и косъм, въпреки санкциите за сериозна корупция срещу него, наложени от САЩ и Великобритания. Да не връщаме лентата до аферата „Ало, Ваньо“ и спасяването му там.

След залпа с имунитета на Петков пък Сарафов замина за САЩ.

Не че ако беше тук, щеше да отговори на всички неудобни въпроси,

натрупали се около него през последните месеци. Най-малкото дължи публично обяснение как промени твърдото си уж намерение да не се кандидатира за главен прокурор. Или друг му го промени?...

В концепцията си в процедурата за избор на главен прокурор той отново обещава да извади прокуратурата от „калния терен на политиката“, а магистратите да работят без раболепие и страх. Думите обаче са едно, а действията - съвсем друго.

Не може да се отрече, че Сарафов положи много усилия да се покаже като противоположност на Гешев. Обещаваше ни да няма повече дела на трупчета, обещаваше знаковите процеси като „Осемте джуджета“ и „Нотариуса“, чрез които може да се очисти прокуратурата, а и цялата съдебна власт, да бъдат разследвани обективно, бързо и отговорно. Дали някой го държи и няма свободна воля да го направи или всъщност

толкова много прилича на Гешев, Цацаров,

а и на Филчев дори - главните прокурори, които ще останат в историята с „опраскването“ на когото трябва и безскрупулната си намеса в политическите „игри и закачки“? И двете хипотези не са розови.

Можем с голяма доза сигурност да предположим, че имунитетът на Петков няма да е единственият, който прокуратурата ще поиска, докато залогът е оставането на Сарафов начело. Да не забравяме колко много дела на трупчета стоят и чакат правилния момент да бъдат активирани.

Депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова беше викана на разпит в прокуратурата, за да даде показания по дело за разгласяване на класифицирана информация. Досъдебното производство се води заради изтекъл документ с гриф „секретно“, свързан с Турски поток по времето, когато Бориславова е началник на кабинета на премиера Кирил Петков. За това разследване пред парламента загатна председателят на ДАНС Пламен Тончев, докато беше изслушван във връзка с прословутите записи от партийната сбирка на ПП, разпространени от Радостин Василев, който след това с гръм и трясък напусна партията, която беше поредният му пристан след ИТН.

С Бориславова са свързани и други разследвания, по които не е ясно какво се случва и дали просто не се държат на трупчета, тъй като и са образувани преди доста време. По едното се разследва договорът за правна помощ, подписан от Българската банка за развитие с адвокатска кантора, в която е работила Бориславова. Разследването започна през юни 2022 г. Другото е дело за документно престъпление, свързано с освобождаването на Кирил Петков като член на Управителния съвет на Сдружение „Да опазим Корал“. Това разследване е образувано преди година и половина, т. е. прокуратурата изобщо не бърза.

Прокуратурата може да бъде критикувана

и за това, че още няма резултат от разследването дали бившият министър от правителството на Николай Денков Александър Йоловски е бил притискан във връзка с обществени поръчки за стотици милиони. Йоловски твърди, че се е изплашил от Кирил Петков и Божидар Божанов. Последната известна информация е, че се чака експертиза, по която работят психолог, психиатър, съдебен лекар и... дерматолог. Защото стресът причинява дерматит. И това разследване закръгли година. А по него дори още не са разпитани нито Петков, нито бившият министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов. А разпит на Йоловски изтече „странно“ в определени медии преди изборите през юни.

По същата схема през ноември изтече и разпит на бившата шефка на митниците Петя Банкова, която е сред обвинението за митническата афера. Тепърва ще видим дали твърденията ѝ няма да бъдат ползвани за удар срещу Асен Василев, чиито обяснения по темата не отговориха на всички въпроси. Този случай, както впрочем и арестът на Борисов и сие може да е отправна точка и за „опраскване“ на Бойко Рашков.

Още днес изтекоха и разпити по делото срещу Петков. Задкулисието дори вече не влага въображение в методите си.

Борисов никога няма да прости и на Рашков ареста си.

„Какво е станало толкова вчера, че поискали имунитет? Той (Кирил Петков) няма повдигнато обвинение, беше ли нощеска в клетката, пика ли като нас в кофите, дадоха ли му повръщаното одеяло от Бойко Рашков да се завие с него, извлякоха ли го пред децата му. Какво е станало, та изведнъж страшно. Извлякоха ли го или му викаха белезници му сложи. На тези хора ли да съчувствам? Жертвите сме ние, не са те, и какво им се е случило, че им искат имунитет, и моят е искан, ама тогава нямаше оле, майко“, обяви днес Борисов в коментар на случващото се. Явно той няма никакви впечатления, че прокуратурата се използва за нездрави цели. Може би защото, без значение дали участва в съставянето на сценария, бере плодовете му.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини