Това е 15-ият пакет с икономически и персонални ограничения
Съветът на ЕС прие днес 15-и пакет от икономически и индивидуални ограничителни мерки с цел да ограничи Русия да води неоправданата и агресивна война в Украйна, се казва в съобщение от заседанието на европейските външни министри. Санкциите се разширяват до субекти в Китай, Индия, Иран, Сърбия и Обединените арабски емирства, които са участвали в заобикалянето на досегашните санкции или са доставяли стоки, използвани за руски военни действия.
Постигнато е съгласие по пакет от 84 списъка, който се състои от 54 лица и 30 обекта, отговорни за действия, подкопаващи или застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна.
ЕС санкционира военната част, отговорна за удара по детската болница Охмадит в Киев, висши мениджъри във водещи компании в енергийния сектор, лица, отговорни за депортиране на деца и заобикаляне на мерките, както и двама висши служители от Северна Корея.
За първи път в историята си ЕС санкционира лица, отговарящи за руската пропаганда зад граница. Сред наказаните са Тина Канделаки, зам. генерален директор на „Газпром-Медиа“, Владимир Сергиенко, бивш помощник на депутата от Бундестага Евгений Шмидт, активно сътрудничещ на руското разузнаване, Виса Мизаев, руски бизнесмен, който заедно със своята съпруга игра важна роля в операцията на руското разузнаване срещу Федералната разузнавателна служба на Германия, в хода на която Федералната служба за сигурност получи секретни данни, София Захарова, началник на департамента за развитие на информационните технологии към Кремъл, Николай Тупикин, генерален директор на „ГК СТРУКТУРА“, която е съпричастна към дезинформационната кампания Doppelgänger, Алеся Милорадович, сътрудник към правителството на Русия, Тимофей Бордачьов, програмен директор на дискусионния клуб „Валдай“.
В списъка е и войсковата част на Главното разузнавателно управление на Русия №29155 - секретно подразделение, известно с участието си в убийства и дестабилизираща дейност зад граница.
Що се отнася до обектите, ЕС се насочва основно към руски отбранителни компании и корабни компании, отговорни за транспортирането на суров нефт и петролни продукти по море, осигурявайки важни приходи на руското правителство. В списъка попада и химически завод, гражданска руска авиокомпания, която е важен доставчик на логистична подкрепа за руската армия. За първи път се налагат и пълноценни санкции (забрана за пътуване, замразяване на активи, забрана за предоставяне на икономически ресурси) на различни китайски участници, доставящи компоненти за дронове и микроелектронни компоненти в подкрепа на агресивната война на Русия срещу Украйна.
Към списъка се добавят и кораби, на които им се забранява достъпът до пристанища и предоставяне на широка гама от услуги, свързани с морския транспорт. Тази мярка има за цел да се насочи към танкери извън ЕС, които са част от сенчестия флот на Путин, заобикаляйки механизма за ограничение на цените на петрола или подкрепящ енергийния сектор на Русия, или кораби, които отговарят за транспортирането на военно оборудване за Русия или участват в транспортирането на крадено украинско зърно. 52 кораба, произхождащи от трети страни, са санкционирани на тези основания, с което общият брой на обозначените кораби достигна 79.
Съветът добавя 32 нови субекта към списъка на пряко подкрепящите руската военна индустрия. Те ще бъдат подложени на по-строги ограничения за износ на стоки и технологии с двойна употреба. Някои от тези субекти се намират в Китай, Индия, Иран, Сърбия и Обединените арабски емирства, и са участвали в заобикалянето на санкциите или са в доставката на стоки, използвани за руски военни действия.
Съветът реши да забрани признаването или изпълнението в ЕС на решения, издадени от руски съдилища по чл. 248 от Арбитражния процесуален кодекс на Руската федерация. Тези решения не позволяват на противоположната страна да започне или да продължи производство в юрисдикция, различна от Русия, в явно нарушение на установените международни принципи и практики.
Съветът позволява освобождаването на парични наличности, държани от централните депозитари на ценни книжа (ЦДЦК) на ЕС. Това е необходимо в светлината на увеличаващите се съдебни спорове и ответни мерки в Русия, които водят до изземане на активи на ЦДЦК в ЕС. Благодарение на това решение ЦДЦК ще може да поискат от властите в ЕС да вдигнат запора на парични салда и да ги използват за изпълнение на законовите си задължения към своите клиенти, се казва в съобщението.