Грузинците не успяха да спрат инаугурацията на новия "президент"

Въпреки многобройните протести, днес в грузинския парламент се състоя церемонията по инаугурацията на бившия футболист Михаил Кавелашвили, който бе избран от депутатите за президент на 14 декември. Този избор не е признат от голяма част от грузинското общество и международната общност.

Сред присъстващите на инагурацията бе почетният председател на управляващата проруска партия "Грузинска мечта" Бидзина Иванишвили, който попадна преди дни под американски санкции. Акредитираните в Грузия дипломати не бяха поканени на церемонията, заради "недостиг на място". От сутринта в Тбилиси действа повишен код за сигурност, влизането в парламента е силно ограничено, като вътре са допуснати само определени журналисти, пише "Ехото на Кавказ".

Според Конституцията пълномощията на действащия президент се прекратяват след инагурацията на новия държавен глава, но Саломе Зурабишвили, която подкрепя опозицията и не признава избора, заяви, че не смята да се оттегля. Тя нарече церемонията "пародия" и "подигравка с демокрацията".

От сутринта пред резиденцията на грузинския президент се събраха стотици протестиращи. Снощи Зурабишвили отказа да напусне президентския дворец и призова своите привърженици да се съберат пред резиденцията. "Аз съм тук, аз ще бъда тук. Утре, в 10 часа сутринта, ще ви очакваме тук и ще ви кажа какви ще бъдат следващите дни и какви ще бъдат дните на победата", каза тя във видео обръщение вчера.

Днес обаче тя все пак напусна резиденцията. "Аз си отивам оттук и отнасям със себе си цялата легитимност на този пост", каза Зурабишвили пред събралите се протестиращи. 

На 14 декември управляващата проруска партия "Грузинска мечта" избра за президент бившия футболист Михаил Кавелашвили. Зурабишвили и опозицията смятат, че "Грузинска мечта" е фалшифицирала парламентарните избори на 26 октомври, а нелегитимен парламент не може да избира президент. Премиерът Ираклий Кобахидзе заяви на 28 ноември, че страната трябва да спре преговорите за влизане в ЕС до 2028 г. Затова и от изборите насам всеки ден в Грузия има протести. Стигна се до сблъсъци с органите на реда, при които бяха ранени или арестувани десетки протестиращи.

 

Премиерът Ираклий Кобахидзе заплаши Зурабишвили с наказателно дело, ако тя до края на годината не освободи президентския дворец.

ЕС и САЩ също не признават резултата от парламентарните и президентските избори в Грузия. САЩ санкционираха почетния председател на "Грузинска мечта" Бидзина Иванишвили - всичките му активи в САЩ бяха замразени, а американските компании и граждани, които имат бизнес отношения с него, трябва или да се откажат от тях или също ще бъдат наказани. Държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че Иванишвили е вкаран в санкционния списък за "подриване на демократичното и евроатлантическото бъдеще на Грузия в интерес на Руската федерация".

Великобритания и САЩ санкционираха още вътрешния и външния министър на Грузия, както и още четирима представители на силовите ведомства за нарушаване на правата на човека, заради насилието срещу протестиращите.

Екипът на новоизбрания президент Доналд Тръмп също застана на страната на опозицията и покани Саломе Зурабишвили да присъства на встъпването му в длъжност.

В ЕС по традиция проруско настроените Унгария и Словакия блокираха налагането на санкции срещу Грузия. Унгарският министър Петер Сиярто оправда този ход с аргумента, че ЕС заема страната на демонстрантите. Това принуди отделни европейски страни да наложат собствени санкции срещу Грузия.

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини