За поредна година качеството на въздуха в Димитровград не бе добро. Основните показатели, по които биват превишавани допустимите норми за опазване на човешкото здраве, бяха фините прахови частици (ФПЧ PM<10) и серния диоксид (SO2). Това сочат данните от Автоматичната измервателна станция за качеството на атмосферния въздух (АИС) на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). При другите замърсители, следени от АИС - азотен диоксид и озон, няма регистрирани превишения на допустимите норми, но има завишения на концентрациите.
Сажди или прах, които се лепят с магнит, посипаха Димитровград? Има ли арсен, живак и олово в праха в Димитровград?
Средно денонощните стойности за ФПЧ <10 микрона през 2024г. са превишени за 20 денонощия в годината, а в 26 денонощия са били силно завишени. Това, в сравнение с предходните години, е драстично покачване. През 2023 година превишенията на средно денонощните стойности са били в 14 денонощия, а през 2022 и 2021 не е имало нито едно превишение. Тази статистика може да покаже, въпреки че в Димитровград вече се изпълнява втори проект за подмяна на домашните отоплителни уреди с такива на електричество, замърсяването с ФПЧ се увеличава, което води към предположенията, че източникът на прах не са домакинствата или че програмата за подмяна на печките с твърдо гориво дава обратния ефект относно замърсяването. Може да се предположи и че източникът на замърсяване е индустриален, като се вземе и в предвид, че през последните 2 години жителите на Димитровград подават доста чести сигнали за силно запрашване с вероятно въглищен прах с неясно съдържание, но с физични свойства на метали. Обобщението е, че по отношение на вредното за човека замърсяване с фини прахови частици, ситуацията в Димитровград се влошава.
Небето в източната част на Димитровград „почерня“, ТЕЦ-ът отново „изгърмя“?
Другият замърсител, който превишава допустимите средночасови стойности за опазване на човешкото здраве е серния диоксид. През 2024 година замърсяването със SO2 се увеличило спрямо предходната 2023 година. През 2024 година са регистрирани 12 превишения на средно часовите норми и 18 силни завишения на концентрацията на опасния газ, а през 2023г. отчетените превишения са били 9 на брой. Но статистиката за предходните години показва, че превишенията спрямо 2022 и 2021г. са намалели, като през 2022 година са регистрирани 23 превишения, а през 2021 година те са 30 на брой, при максимално допустими за календарна година 24 превишения. Като основен замърсител със серен диоксид се сочи ТЕЦ Марица 3, която възобнови работния си процес от средата на 2021 година, след началото на енергийната криза в Европа, породена от войната на Русия с Украйна. За прекия ефект на въглищната централа можем да съдим по данните за нивата на серен диоксид в града, като в годината 2020 преди пуска на ТЕЦ-а през 2021г. няма регистрирани превишения на нормите на серен диоксид за цялата 2020г., но след средата на 2021г. превишенията са 30 на брой. Обобщението за замърсяването на въздуха в града със SO2 пред 2024 е, че димитровградчани са били подложени на по-сериозно замърсяване спрямо предходната 2023г.
Димитровград е обгазен - над 3 пъти по-високи от допустимите нива на SO2
В Димитровград през 2024г. качеството на въздуха отново не може да бъде давано като положителен пример за страната, дори обратното, тенденцията е, че сме дишали по-лош въздух спрямо предходната 2023 година. Замърсеният въздух води до редица здравословни проблеми, от такива на дихателната система до сърдечни проблеми и дори до повишен риск от образуването на тумори в организма на хората и животните.
Проучване - Излагането на SO2 води до репродуктивни проблеми при мъжете, пневмонии, ХОББ и други заболявания
Статистиката показва, че нямаме генериран положителен ефект от първата програма за подмяна на отоплителните уреди, което може да не означава, че населението не е намалило използването на твърди горива, а че последните 2 години има друг сериозен източник на ФПЧ или се дължи на съвкупност от фактори, като по лоша поддръжка на пътната инфраструктура, намаляване на дърветата в Димитровград и пренос на ФПЧ, който е липсвал през 2020 и 2021 година.
97% от димитровградчани смятат, че са засегнати от замърсен въздух, 38% страдат от хронични заболявания - според анкета
Видимо от данните, жителите на Димитровград, за да живеят в една по-здравословна среда, трябва да бъде ограничено запрашването с ФПЧ и да бъде намалено замърсяването със SO2. Мерките за това трябва да бъдат предприето главно от Община Димитровград по отношение често и регулярно измиване на улиците, възстановяване на загубената през последните години дървесна растителност и главно листна маса, както и от РИОСВ - в ограничаване на вредното въздействие на местната въглищна централа върху замърсяването на Димитровград и околностите с ФПЧ и серен диоксид.
Нека си пожелаем през новата 2025 година по-чист въздух, което да доведе до по-добър здравен статус на населението, а това до по-щастливи хора.