Европейският съюз реши да се откаже напълно от руския газ до 2027 г. От същата година ще започнат и доставките от перспективното румънско черноморско находище, чийто оператор е сключил първия договор с купувач, който е Германия.
Австрийската OMV, която разработва румънското находище Neptun Deep, подписа първото си споразумение за износ на газ, съобщава Reuters, като се позовава на трима души, запознати със сделката. Купувач ще бъде германската Uniper, която ще закупи 15 TWh (1,7 милиарда кубически метра) за пет години; този обем съответства на 1,5% от вноса на газ в Германия през 2024 г.
Доставките на газ от находището Neptun Deep на румънския шелф в Черно море трябва да започнат през 2027 г. Запасите се оценяват на 100 милиарда кубични метра (при откриването през 2012 г. бяха отчетени 42-84 милиарда), което прави находището едно от най-големите в ЕС. След началото на експлоатацията му Румъния ще стане най-големият производител на газ в Европейския съюз и за първи път нетен износител на газ.
При пиковия добив производството в Neptune Deep се оценява на около 8 милиарда кубични метра в продължение на 10 години. В резултат на това производството на газ в Румъния почти ще се удвои. Производителите на газ виждат значителен потенциал за нови открития в румънския сектор на Черно море, където запасите се оценяват на 200 милиарда кубически метра, отбелязва Ройтерс.
Оператор на находището е OMV Petrom, чийто контролен пакет принадлежи на OMV, а румънската държавна компания Romgaz - 20,7% (компаниите притежават наполовина самото находище).
Съобщението за първия договор за доставка на газ от Neptun Deep се появява седмица след спирането на транзита на руски газ за европейските страни през Украйна, която отказа да поднови договора, изтекъл през 2024 г. В резултат на това от петте предвоенни маршрута за износ на газ за Европа Газпром остана само с един - „Турски поток“, който минава и през територията на България. Общите доставки на газ по тръбопроводи за Европа възлизат на около 27-28 милиарда кубически метра през 2023 г. (Газпром вече не публикува съответните статистически данни), а през 2024 г. според изчисленията на ТАСС, базирани на всекидневните данни на Газпром за транзита през Украйна и през Европейската мрежа на операторите нана газопреносни системи - 32,1 млрд. куб.м.
През 2023 г. по украинския маршрут в Европа са доставени над 14 милиарда кубически метра, а през 2024 г., по изчисления на ТАСС, 15,4 милиарда (това е около 5% от европейските нужди). Така след спирането на украинския транзит „Газпром“ ще загуби приблизително половината от износа си за Европа (въпреки че може да увеличи обемите през „Турски поток“, през който продължават да се снабдяват Унгария, както и Сърбия и балканските страни).
Преди войната износът на Газпром за Европа надхвърляше 150 милиарда кубически метра, а споразумението с Украйна предвиждаше изпомпване на 40 милиарда кубически метра годишно. Но през 2022 г. Кремъл се опита да „замрази Европа“ като наказание за подкрепата на Украйна и санкциите срещу Русия, а европейските страни започнаха да преминават към други доставчици. До 2027 г. ЕС реши напълно да спре вноса на тръбопроводен газ от Русия.
Миналата есен OMV, най-старият партньор на съветския и руския газов сектор в Европа, прекрати отношенията си с Газпром след повече от половин век сътрудничество.