Грип А и грип В. Какви са разликите?

Януари на Балканите обикновено е месецът, когато грипът "удря с пълна сила". Причината за това не е случайна - тя се крие в съчетанието на климатични особености, социални навици и биологични фактори, които създават перфектни условия за разпространението на вируса. Но как точно всичко това се свързва в един механизъм, който прави януари месецът на грипната вълна?

Благоприятен климат

 

През януари Балканите са в разгара на зимата - студено време, ниски температури и висока влажност. Това създава благоприятна среда за грипния вирус, който оцелява и се разпространява по-лесно в тези условия. Освен това, хората прекарват повече време на закрито - в домове, офиси, училища, - където заразяването чрез капчици във въздуха или контакт с повърхности е много по-лесно.

Движение по празниците

Празничните събирания по Коледа и Нова година често включват пътувания, масови събития и семейни срещи. Всичко това увеличава близкия контакт между хората и улеснява предаването на вируса. Също така, много хора излизат от ежедневната си рутина на ранно лягане и ранно ставане, като си позволяват да заспиват в малките часове. Това компрометира имунната система и създава предпоставка за по-лесно заразяване. Докато по време на празниците симптомите може да бъдат неглижирани, попради занижените здравни грижи и не винаги лесния достъп до аптечни средства, в първите седмици на януари хората се връщат в училищата, офисите и градския транспорт, където грипът намира още по-благоприятна почва за разпространение.

Защо януари?

По принцип грипът не започва през януари, но пикът му често съвпада с този месец. Първоначалните случаи на зараза обикновено се появяват в края на есента или началото на зимата, но на вируса му е необходимо време, за да се разпространи достатъчно широко и да достигне до повече хора. Януари е моментът, когато този процес кулминира и много хора изведнъж се оказват болни. От друга страна, началото на годината е време, когато организмът на много хора е изтощен. След празниците често има недостиг на витамини и минерали в храната, намалена физическа активност и натрупан стрес, включително и от нарушения режим на спане, както споменахме. Всички тези фактори отслабват имунната система и правят хората по-уязвими към инфекции, включително грип.

Грипът не е само локален феномен. Той следва глобални модели на разпространение. Често започва от Азия, преминава през Западна Европа и достига Балканите в разгара на зимата. Януари е част от този естествен цикъл, който се повтаря всяка година.

Грип А

Грип А се причинява от вируса Influenza A, който е известен със своята генетична изменчивост и способност да причинява големи епидемии и пандемии. Той има множество подтипове, определяни от двата основни протеина на повърхността му - хемаглутинин (H) и невраминидаза (N) (например H1N1, H3N2). Този вирус може да заразява както хора, така и животни (птици, свине и др.), което улеснява възникването на нови щамове. Грип А обикновено води до тежки симптоми, включително висока температура, болки в мускулите, кашлица и изтощение, като засяга най-силно уязвимите групи - възрастни хора, малки деца и хора с хронични заболявания. Той се разпространява лесно, особено в затворени помещения. За превенция се използват ваксини, които ежегодно се обновяват, за да отразят промените в циркулиращите щамове. Лечението включва антивирусни препарати и симптоматична терапия.
 

Грип Б

Грип Б се причинява от вируса Influenza B, който засяга единствено хората и е по-стабилен в сравнение с грип А, тоест претърпява по-малко генни мутации. Той няма подтипове, но се разделя на два основни рода - B/Victoria и B/Yamagata. Грип Б е по-ограничен в разпространението си и обикновено причинява сезонни епидемии, без да води до пандемии. Симптомите му са сходни с тези на грип А, но често са по-леки и засягат най-вече деца и млади хора. Разпространява се основно в затворени пространства, като училища и детски градини. Ваксините за сезонен грип обикновено включват защита и срещу двата рода на грип Б. Макар да е по-малко вероятно да причини тежки случаи, грип Б може да бъде опасен за хора с отслабен имунитет. Лечението включва същите подходи като при грип А - антивирусни препарати и облекчаване на симптомите.

Как да различим грипа от останалите вируси?

Разграничаването на грипа от другите сезонни вируси (като риновируси, коронавируси, респираторно-синцитиален вирус и др.) може да бъде предизвикателство, тъй като симптомите често се припокриват. Въпреки това, има няколко характерни разлики в хода на заболяването, които могат да помогнат да се направи разлика:

Грипът започва внезапно и драматично. При него пациентът често може да посочи точния момент, когато се е почувствал болен. Типично за грипа е рязкото повишаване на температурата (до 38-40°C) заедно със силна отпадналост още преди появата на други съпътстващи симптоми.

От симптоматична гл.т. оплакванията при грипа са по-тежки и включват силна мускулна болка, главоболие, висока температура, силно изтощение. Често е налице и дразнеща суха кашлица. Тежките симптоми траят около 3-5 дни, но отпадналостта може да се задържи 1-2 седмици след острия период. Грипът по-често води до усложнения като бронхит, пневмония, синузит или влошаване на хронични заболявания и е особено опасен за уязвимите групи (възрастни хора, деца, хора с хронични заболявания).

Другите сезонни вируси обикновено започват бавно и се развиват постепенно. Първите симптоми често са леки, като постепенно се засилват, а температурата обикновено е по-ниска, а може и да липсва. Обикновено симптомите се изразяват в запушен нос, хрема с бистър, воднист секрет, леко възпалено гърло и кихане. Възможно е такива вируси да причинят стомашно-чревен дискомфорт, гадене и повръщане, особено при хората, които са по-лесно предразположени към такъв физиологичен отговор спрямо вирусната интоксикация, но за разлика от грипния вирус, този дискомфорт може да съпътства цялото боледуване. При грипа повръщането е предимно в началото, когато има силна реакция срещу главоболието и високата температура. Мускулна болка и общо изтощение при сезонните вируси са по-скоро рядкост или са много слабо изразени. Симптомите обикновено продължават 5-7 дни, като подобрението настъпва постепенно, без значителна остатъчна умора. Редки са и усложненията и обикновено са ограничени до горните дихателни пътища (например синузит).

Какви мерки да предприемем при сезонни вирусни заболявания?

За да се намали рискът от заразяване с грип и други сезонни вируси, както и за по-леко преминаване на заболяването, е важно да се спазват няколко ключови препоръки:

За превенция - Спазвайте добра лична хигиена като редовно миете ръцете си със сапун и вода, особено след контакт с повърхности на обществени места. Избягвайте близък контакт с хора, които проявяват симптоми на инфекция (кашлица, кихане, температура). Проветрявайте често помещенията, в които пребивавате, за да намалите концентрацията на вируси във въздухар и укрепвайте имунитета си чрез пълноценно хранене, редовна физическа активност и качествен сън.
 

Ранни мерки при симптоми - при първи признаци на заболяване останете у дома, за да намалите риска от заразяване на околните. Осигурете си достатъчно почивка, за да дадете на организма възможност да се възстанови. Пийте много течности, за да поддържате хидратацията си, особено при повишена температура. Храненете се предимнно със солени супи, избягвайте пържено, колбаси, захар и захарни изделия, хляб и др. въглехидрати. При висока температура намалете приема на млечен протеин и избягвайте преяждането. Обърнете внимание на симптомите си - ако състоянието се влоши или не се подобрява до седмица, потърсете медицинска помощ.

Избягвайте стреса, когато е възможно, тъй като той може да отслаби имунната система. В периоди на повишена заболеваемост ограничете посещенията на места с големи струпвания на хора и носете предпазна маска, ако сте болни или ако сте в контакт с болни хора.

Тези прости, но ефективни мерки могат значително да намалят риска от заразяване и да ви помогнат да се справите по-лесно с вирусните инфекции. Ранната реакция и доброто самонаблюдение са ключови за бързото възстановяване и избягването на усложнения.
 

Източник: dnes.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Рубрика „Здраве“

Последни новини