От днес законно ще ни следят в Интернет и по телефонни разпечатки, след като в сила влизат промените в Закона за електронните съобщения, предаде КРОСС.
Причина за това са промените в Закона за електронните съобщения. Там обаче е записано изрично, че информацията ще бъде предоставяна на службите само при разследване на тежки престъпления или пък компютърно пиратство. Разрешение ще бъде издавано или от шефа на районния съд или от упълномощени магистрати.
Припомняме, че законът бе приет преди три години, но тази година през февруари бе променен. Тогава управляващите отстъпиха пред обществения натиск и се отказаха от следене на текущите данни в интернет и мобилните телефони при разследване на престъпления, за които се полага затвор под 5 години. Законът даде право това да става само при разследване на тежки престъпления.
Според окончателния вариант - интернет доставчиците и мобилните оператори ще дават данните на ДАНС, МВР, НРС, но само след съдебно разрешение.
В срок до 72 часа след разрешението от съда, интернет доставчиците и мобилните оператори трябва да предоставят данните. Те са длъжни да пазят сведенията за трафика за срок от 1 година.
Първоначално МВР искаше директен достъп до данните, т. нар. интерфейс, както и ползването им без ограничения.
В началото на януари обаче, след среща между представители на министерството и инициативен комитет от граждани, които се обявиха против промените в Закона за електронните съобщения, директният достъп чрез интерфейс - отпадна.