Слънчевата система е с до два милиона години по-стара, отколкото мислеха специалистите досега, откриха учени, изследвайки един от най-старите намерени метеорити, съобщи в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.
Учените от университета на Аризона коригираха възрастта на Слънчевата система след анализ на 1,5-килограмов метеорит, намерен в Мароко през 2004 г. Минералите в него са сред най-старите твърди материали, образували се след раждането на Слънцето.
Изследвайки железните изотопи, учените установиха, че инклузиите в метеорита са се образували в период от 300 000 до 1,9 милиона години по-рано, отколкото показваха предишните изчисления. Това е най-старият материал от Слънчевата система, познат на науката.
"Възрастта на Слънчевата система може да бъде определена като времето на образуване на първите твърди зърна в диска около прото-Слънцето. - каза ръководителят на изследването д-р Одри Бувие. - По възрастта на изследваните инклузии, можем да заключим, че прото-Слънцето и дискът от прах около него са се образували по-рано, отколкото се мислеше досега".