Четирите фирми, уличени в използване на соя при производството на местни продукти по стандарта "Стара планина", са извадени от регистъра на националната ветеринарномедицинска служба със заповед на нейния шеф д-р Йордан Войнов. В списъка, който се поддържа от НВМС, има около 87 компании, придобили право да произвеждат и продават салами по утвърдения през лятото норматив, съобщиха от НВМС, пише Монитор.
"КЕН" - Стара Загора, "Сами М", "Лалов и Вачев" и "Унимес" обаче вече не фигурират в регистъра. До края на седмицата се очаква да бъдат получени резултатите от изпратените в чужбина проби, които ще установят дали в действителност има наличие на соеви продукти в карначетата, колбасите, кренвиршите и кебапчетата.
Скандалът с храните, произведени по стандартът "Стара планина", избухна миналата седмица, след като министър Найденов обяви в сряда вечерта, че е открита соя в продуктите с логото на стандарта. Още тогава той каза, че злоупотребилите ще останат без лиценз.
Изваждането на фирмите от регистъра обаче не води до отнемане на правото им да произвеждат изобщо месни продукти, уточниха от националната ветеринарна служба, а ги лишава само от възможността да правят храни по стандарта, който е наследник на някогашния български държавен стандарт (БДС). Стандартът "Стара планина" е доброволен, в него се включват всички компании, които декларират пред държавните ветеринари, че имат готовност да работят по одобрените от бранша и държавата изисквания.
За трицветната планиничка се плащат по 160 лева в Асоциацията на месопреработвателите в България, правото да се използва важи за година. До пет дни се очаква да бъдат готови резултатите от пробите, които бяха пратени в чужбина предишната седмица. След като станат ясни резултатите от изследването, което се прави в референтни лаборатории в Германия и Австрия, ще бъде решено дали уличените компании ще се отърват с глоба или ще останат с постоянна забрана заради злоупотреба със стандарта.
Стандартът "Стара планина" изключва всякакви добавки, каза министър Найденов в края на миналата седмица. Фирмите обаче трябва да изчистят всички възможности за допускане на такива грешки. Според една от хипотезите съставките са попаднали в продуктите чрез овкусител на базата на соево брашно. Според друга теория пък животните са били третирани със соев концентрат.