Широкоъгълният инфрачервен изследователски телескоп /WISE/ на НАСА е открил отдалечена космическа "медуза", обградена от флуоресцентен газ и от два много необичайни пръстена, оповестиха американски астрономи, цитирани от ЮПИ.
Телескопът на НАСА е забелязал обект, известен като NGC 1514 или мъглявина Кристалната топка, допълва БТА. Става въпрос за клас обекти, наречени планетарни мъглявини.
Те се сформират, когато умиращи звезди изхвърлят материал от вътрешността си. Ултравиолетовата светлина от централна звезда или от двойка звезди - когато става дума за обекта NGC 1514, кара намиращите се наоколо газове да флуоресцират с ярка светлина.
В резултат често се получава красива гледка - планетарните мъглявини понякога са наричани космически пеперуди. Планетарни мъглявини с асиметрични пръстени от газове са често срещани, но досега не бе наблюдавано нещо, което напомня симетрични двойни пръстени около NGC 1514.
Астрономите заявиха, че пръстените са съставени от прах, изхвърлен от умираща двойка звезди в центъра на NGC 1514. Това изхвърляне на прах, който се блъска в стените на кухина, "почистена" от звездни ветрове, сформира пръстените, отбелязаха от НАСА.
Пръстените са били забелязани, защото съдържащият се в тях прах блести с инфрачервена светлина, която телескопът на НАСА може да открие. Въпросният обект е изследван от повече от 200 години, но все още е изненадващ, заяви Майкъл Реслър от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена, Калифорния.