Успехите на българския суперкомпютър

В глобалния стремеж и взаимните усилия да живеем в един по-интелигентен свят, в който всичко е взаимосвързано и инструментализирано, ние сме тези, които можем да го създадем и имаме познанията и силата да използваме мощни изчислителни машини, които да го изпълнят. Държави, региони и градове все повече се конкурират за „интелигентна“ физическа и социална инфраструктура – ефикасен транспорт, модерни аерогари, интелигентни и надеждни горива, стабилни стокови и борсови пазари с една цел: предоставяне на по-добро качество на живот за обикновения гражданин. Именно суперкомпютърът е в основата на тези промени.

Най-мощният суперкомпютър в България и Източна Европа е Linux базираната система на IBM Blue Gene/P. Има капацитет да извършва над 21.9 трилиона операции в секунда (Tflop/s), което я поставя сред 100-те най-мощни суперкомпютри в света. Изграден е от 8192 микропроцесора. В какво е хвърлена цялата тази мощ днес разбираме по повод конференцията „Суперкомпютри – ново предизвикателство пред науката и индустрията”.

Blue Gene/P прави възможни комплексни научни изследвания в областта на хуманната медицина, генетиката, разработването на нови лекарствени препарати, както и за целите на финансовото моделиране и анализи. Българската академия на науките, Министерството на финансите, различни български и международни университети и институти работят по такива изследвания. Суперкомпютърът е придобит от Държавната агенция за информационни технологии и съобщения през 2008 г. с цел използване за проекти, изискващи високотехнологична компютърна мощ и възможност за обработка на огромни масиви от информация. За Blue Gene/P  не е закупена нито една приложна програма. За периода септември 2008 – март 2010 са разработени изходните кодове (source code) на пакети приложни програми и софтуерни библиотеки.

От 8 септември 2009 г. България е част от Европейската инициатива PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe) , в която членуват 19 европейски страни – Австрия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Норвегия, Полша, Португалия, Сърбия, Турция, Финландия, Франция, Холандия, Чехия, Швейцария, Швеция.

От 01.07.2010 Националният център за супер компютърни приложения участва в първия проект PRACE 1 IP ,  който е на обща стойност 28 милиона и 730 хил. евро. Центърът е класиран като участник в изпълнението на втория проект PRACE 2 IP,  който е на обща стойност 39 милиона  и 850 хил. евро. За периода 2010- 2013 г. се очаква да получим европейско финансиране за над 1 милион и 100 хил. евро.

Българският IBM BlueGene/P оперира в няколко сфери: 

ДНК-базирана диагностика – Изчислителната машина ще изпълнява алгоритми, насочени към изолирането на ключови гени и формулирането на лекарствени цели за най-честите заболявания. Бенефициент: Национален център по генетика, оглавяван от проф. Кременски.

Ускорено откриване на лекарства – Мощта на суперкомпютъра Blue Gene/P  се използва за моделиране при създаването на нови лекарства. Засега е приложим само в научни разработки на Факултета по физика към СУ и Факултета по химия към СУ. 

Финансово моделиране – Интерактивният подход на суперкомпютъра ще даде възможност за  създаване на висококачествени финансови модели, алгоритми и в крайна сметка – на много по-точни прогнози в бюджетното планиране на страната. С негова помощ биха могли да  бъдат създавани модели за финансово прогнозиране и анализи. 

Конференцията „Суперкомпютри – ново предизвикателство пред науката и индустрията” продължава и в петък със семинар на тема „Индустриални апликации на суперкомпютъра“, който ще бъде открит от генералния директор на IBM България г-н Александър Раков.

Дискусионните теми са: суперкомпютърни симулации в енергийния сектор и сектора на услугите, смарт гридове, сеизмичен анализ, разпознаване на изображения за сигурност.

Двудневната конференция, посветена на суперкомпютрите, бе открита в София с приветствие от президента на Република България Георги Първанов. „Приложението на суперкомпютрите ще има ключово значение за развитието на науката, индустрията и иновациите. Горд съм, че това авторитетно събитие се провежда именно в България“. 

Д-р Мачей Ремишевски (Maciej Remiszewski), IBM Deep Computing Leader за Централна и Източна Европа, откри семинара с детайлен преглед на приложимостта на суперкомпютърната технология в развиващите се пазари като България.

„Суперкомпютърът IBM BlueGene/P е изключително конкурентен продукт с широко приложение в различни сфери от нашето ежедневие като например енергетика, национална сигурност, финансов мениджмънт, борба и предотвратяване на бедствия и аварии от национално значение. Това познание е част от глобалната картина – в света има огромно поле за позитивна промяна, а ние разполагаме с ресурсите да я осъществим. Нека заедно изградим една по-умна планета“, каза г-н Александър Раков, генерален директор на IBM България.

Мира Захариева

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини