Учен от НАСА заяви, че е открил фосилизирани следи от извънземен живот във фрагменти от метеорит, предизвиквайки едновременно ентусиазъм и скептицизъм в общността на учените, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Статията на Ричард Хувър, придружена от направени с микроскоп снимки на малки същества, напомнящи червеи, е публикувана в Journal of Cosmology.
Ученият прибегнал до напречен разрез на фрагменти от метеорити, за които се предполага, че в тях е възможно да има вода и органична материя.
След това изследвал с микроскоп въпросните метеорити, наречени въглеродни хондрити.
Хувър открил нещо като бактерии, които нарекъл "местни фосили". Той е на мнение, че произходът им не е свързан със замърсяване вследствие на сблъсъка между метеорита и Земята. Според Хувър произходът им е свързан с космоса и с живи организми, съдържащи се в комети, метеорити или други небесни тела.
Заключението е, че живот има навсякъде и че този на Земята може да е дошъл от други планети, увери ученият.
Подобни изследвания, които подсказват за наличие на извънземен живот в метеорити, не са нещо ново. Те предизвикват ожесточени дебати относно това дали тези организми могат да оцелеят в космоса и относно произхода на живота във Вселената.