НАСА потвърди експериментално Айнщайн

Експеримент, проведен от учени от НАСА и университета в Станфорд, Калифорния, потвърди с голяма точност два ключови постулата на Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн, съобщи БГНЕС.
 
Експериментът, наречен "Gravity Probe B", използва четири изключително точни жироскопа на борда на сателит, за да се измерят два ефекта на тази теория, отнасящи се до гравитацията.
 
Първият от тези два ефекта е изкривяването на пространството и времето около обект, упражняващ гравитационна сила, както Земята. Вторият е количеството пространство и време, които един такъв обект засяга, въртейки се около самия себе си.

Сателитът, на който са били жироскопите, е бил насочен към една звезда IM Pegasi, като в същото време е бил в полярна орбита около Земята. Ако земното притегляне не засягаше пространството и времето и четирите жироскопа, поставени в сателита, щяха да продължат да бъдат насочени в една и съща посока. Жироскопите обаче, под влияние на земната гравитация, са претърпели промени, които са могли да бъдат измерени, по отношение на посоката, в която са били ориентирани, потвърждавайки теорията на Айнщайн.
 
Жироскопът е симетрично твърдо тяло, най-често диск, който се върти с голяма ъглова скорост около оста си на симетрия. Основното му свойство е, че оста му се стреми да запази първоначалното си направление в пространството.
 
Експериментът GP-B потвърди два от най-важните постулати в теорията на Айнщайн за вселената, които имат значение за всички изследвания в астрофизиката, каза физикът от Станфорд Франсис Еверит, който ръководи изследването. "Десетилетията технологични иновации, които стоят зад тази мисия, ще залегнат трайно в изследванията за Земята и пространството", добави той. Проектът за този експеримент започна да бъде реализиран преди 52 години.
Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини