Неделя, 23 август 2026 | Асеновград 24°
Асеновград България Светът Обяви Видео eTV

ФАО призовава държавите да подготвят хранителните си системи за нови сътресения

Световните агрохранителни вериги, които все още са изправени пред последиците от пандемията от Ковид-19, трябва незабавно да се подготвят за нови катаклизми в бъдеще, независимо дали суша, наводнения или различни болести. За това предупреди днес Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО - FAO), предадоха световните агенции.

В момента 3 милиарда души на планетата не могат да си позволят здравословно хранене, което да ги предпази от недохранване, припомня организацията. Още 1 милиард са застрашени от това, ако внезапно сътресение в икономическата система намали доходите им с една трета, са изчислили икономистите на ФАО в доклад, цитиран от ДПА и АФП.

В изданието за 2021 година на доклада за състоянието на храните и селското стопанство в света се подчертава и значението на транспортните връзки. Ако важни маршрути бъдат засегнати от катаклизъм, то разходите за хранене биха могли да нараснат за 845 милиона души, прогнозира организацията с централа в Рим.

Пандемията от Ковид-19 в голяма степен изведе на преден план слабостите на агрохранителните системи в света, подчертава в предговора на доклада генералният директор на ФАО Ку Донгю.
Тези системи включват производството, веригите за хранителни доставки, транспортните мрежи и потреблението.

В предходния юлски доклад ФАО бе пресметнала, че през 2020 година между 720 и 811 милиона души са били засегнати от глад, което е с до 161 милиона души повече, отколкото през 2019 година и се дължи в голяма степен на пандемията.

За да даде възможност на страните да осъзнаят колко уязвими са хранителни им системи при катаклизми и хронични стресови ситуации, ФАО е разработила няколко показателя за устойчивост. Защото в несигурна среда способността да се преодолеят шокове и стресови ситуации, за да се пристъпи след това към възстановяване, е от ключово значение, отбелязва организацията на ООН.

Тези показатели анализират вътрешното производство на страните, мащабите на търговията им, транспортните системи, с които разполагат, и възможностите на населението да се храни здравословно.

Страните са приканени да търсят слабите си места благодарение на тези способи и да се опитат да се справят с тях, обяснява Андреа Катанео, главен икономист и координатор на публикацията.

Сподели

Коментари в сайта (1)

1
Ха
Хахя
Скоро половината свят ще гладува,а вие ми се посирате от Хобит …
● Вярност на думите в текста: 86.43%
Вход
Реклама — Зона 16 (728x90)
Реклама — Зона 3 (728x90)